Tanalith-e ile emprenye işleminin ağaç malzemenin yüzey pürüzlülüğü ve yapışma direncine etkileri
Impacts of impregnation with tanalith-e on surface roughness and bonding strength of solid wood materials
  1. Tez No: 584459
  2. Yazar: RAMAZAN BÜLBÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma, Tanalith-E ile emprenye etmenin Polivinilasetat (PVAc D 3 ) ve Poliüretan D 4 (D-VTKA = Desmodur-Vinyl Trieketonol Acetate) tutkalları ile yapışma direncine ve odunun yüzey pürüzlülüğüne etkilerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu maksatla, ülkemizde yaygın olarak kullanılan Doğukayını (Fagus orientalis Lipsky), sarıçam (Pinus sylvestris Lipsky), sapsız meşe (Quercus petraea Liebl.) ve Uludağ göknarı (Abies nordmanniana subsp. Bornmüllerana Mattf.) odunları Tanalith-E emprenye maddesi ile ASTM D 1413 standardı esaslarına gore kısa süreli (10 dakika) orta süreli (2 saat) daldırma metodu ile emprenye edilmiştir. Emprenye edilen deney örnekleri, Polivinilasetat (PVAc D 3 ) ve Poliüretan D 4 (D-VTKA) tutkalları ile TS EN 204 esaslarına gore yapıştırılmış ve örneklerin yapışma direnci değerleri ise TS EN 205 standardına göre, odunun yüzey pürüzlülüğü ise TS EN 971 standartları esaslarına gore belirlenmiştir. Deney sonuçlarına göre; en yüksek yapışma direnci değeri D-VTKA tutkalı ile yapıştırılmış Doğu kayını odununda (22,619 N/mm 2 ), en düşük değerler ise PVAc tutkalı ile yapıştırılmış Uludağ göknarı odununda (10,255 N/mm 2 ) elde edilmiştir. Ağaç türlerine gore en yüksek ortalama Ra yüzey pürüzlülüğü değerleri; kısa süreli emprenye edilen sapsız meşede (5,22 μm), sırası ile kayında (4,80 μm), göknarda (3,42 μm) ve sarıçamda (3,03 μm ) elde edilmiştir. Orta süreli emprenye edilen sapsız meşede (6,42 μm), kayında (5,020 μm), göknarda (4,24 μm) ve sarıçamda (3,74 μm) elde edilmiştir. Sonuç olarak, Tanalith-E ile kısa süreli ve orta süreli emprenye işlemleri yapışma direnci değerlerini düşürmüş, yüzey pürüzlülüğü değerlerini arttırmıştır. Tanalith-E emprenye edilmiş ağaç malzemelerde; yapışma direnci değerlerinin yüksek olması istenen yerlerde Desmodur-VTKA ile yapıştırılarak Doğu kayını odununu, yüzey pürüzlülüğü az olması istenilen yerlerde ise sarıçam kullanımı önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the impacts of impregnation with Tanalith-E on surface roughness and bonding strength of solid wood materials. For this purpose, Oriental beech (Fagus orientalis Lipsky), Scots pine (Pinus sylvestris Lipsky), European oak (Quercus petraea Liebl.) and Uludag fir (Abies nordmanniana subsp. bornmüllerana Mattf.) woods widely used in our country are impregnated with Tanalith-E impregnation solution for short term (10 minutes) and medium term (2 hours) immersion method according to ASTM D 1413 standard. The impregnated test specimens were glued with polyvinylacetate (PVAc D 3 ) and polyurethane adhesives (Desmodur-VTKA D 4 ) according to TS EN 204 principles and the bonding strength values of the samples were determined according to TS EN 205 standard. The surface roughness of the wood is determined according to the principles of TS EN 971 standards. According to tree species, the highest mean Ra roughness values; short-term impregnated stemless oak (5.22 μm) was obtained in beech (4.80 μm), fir (3.42 μm) and yellow pine (3.03 μm) respectively. Medium-term impregnated oval (6,42 μm), beech (5,020 μm), fir (4,24 μm) and yellow pine (3,74 μm) were obtained. As a result, short-term and medium-term impregnation processes with Tanalith-E decreased the bonding strength and increased the surface roughness values. Tanalith-E impregnated wood materials; In places where high bonding strength values are desired, it can be suggested to use Oriental beech wood by gluing with Desmodur-VTKA and the use of Scots pine where the surface roughness is required.