Dijital görüntülerden üç boyutlu CAD modellerin elde edilmesi
Obtaining 3d CAD models from digital images
  1. Tez No: 268869
  2. Yazar: GÜRCAN SAMTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT GÜLESİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 289
Özet
Günümüz endüstrisinde en yüksek kaliteyi en kısa sürede ve en az maliyetle yakalamak, bilgisayar destekli tasarım ve üretim sistemlerinin etkin bir şekilde kullanılmasına bağlıdır. Tersine mühendisliğin çalışma alanı içerisine dahil edebileceğimiz yeni bir yaklaşım sunan bu çalışmada temel olarak dijital görüntülerden, üç boyutlu bilgisayar destekli tasarım (BDT) modellerinin elde edilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, görüntüler üzerinde kullanıcı tarafından işaretlenen referans noktaları ile beraber görüntüyü analiz ederek işleyen ve işlenen görüntülerdeki hedef objelerin nokta bulutlarını görüntü işleme tekniklerini etkin bir şekilde kullanarak elde eden bir sistem geliştirilmiştir. Geliştirilen sistem ile basit ve karmaşık yapıdaki birçok parçanın görüntülerinden nokta bulutları elde edilebilmektedir. Yapılan bu çalışmada geliştirilen sistem ile görüntülerden nokta bulutları elde edilmiş, elde edilen nokta bulutları ile BDT modelleri oluşturulmuş ve oluşturulan bu modellerden imalat operasyonlarına yönelik CNC kodları türetilerek tezgahta işlemeye hazır hale getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In industry today in order to obtain quality in the shortest period and with the lowest cost depends on using Computer Aided Design and Manufacturing systems efficiently. In this study which introduces a new approach to reverse engineering area mainly obtaining 3D Computer Aided Design (CAD) models from digital images is aimed. In this study a system, which analyses and evaluates images on which reference points have been marked by the user and obtains point clouds of evaluated images by using image processing techniques efficiently has been developed. Point clouds can be obtained from images of simple and complex parts through the use of the system. In this work, point clouds have been generated from images, CAD models of images have been obtained and CNC codes for machining of CAD models have been generated and prepared to machine on the machine tool.