Morpholine molekülünün yapısal ve elektroniksel özelliklerinin hesabı
The study of vibrations of morpholine molecule through theoretical metod
  1. Tez No: 268882
  2. Yazar: İLHAN YUNA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AKİF ÖZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada, Morpholine molekülünün değişik konfigurasyonları çizildi ve bu konfigurasyonların minimum enerji değerleri hesaplandı. Bu minimum enerjiye sahip konfigurasyonlarının en kararlı olduğu durumlar belirlenmiştir. Bu konfigurasyonların geometrik parametreleri ve titreşim frekansları teorik olarak hesaplandı. Bu titreşim frekanslarının işaretlemeleri yapılarak frekanslara ait İnfrared ve Raman şiddetleri belirlendi. Teorik olarak hesaplanan frekanslarla deneysel frekanslar birbiriyle karşılaştırılarak korelasyon grafikleri çizildi. Bu grafikler yardımı ile hesaplama metodları arasında karşılaştırmalar yapıldı. BLYP metodu ile yapılan frekans hesaplamaların, B3LYP ve HF metodları ile yapılan hesaplamalardan daha iyi sonuçlar verdiği gözlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, various configurations of Morpholine molecule determined an the optimized energy values of these configurations is calculated. This minimum energy configurations of the molecule is optained the most stable by the comparision of these energy values. The geometrical parameters and vibrational frequencies of these configurations were theoretically calculated. Through the assignment of these frequencies, the Infrared and Raman intensity was determined. The correlation graphs were drawn by comparing the theoretically calculated frequencies with the experimental ones. Comparisions among calculation metodss were made by means of these graphs. It was absorved that the frequeney calculations made by the BLYP metod gave beter results with compared to those made by the B3LYP and HF metoeds.