Bilgisayar destekli GÜEFBIS kampüs bilgi sistemi (GIS)
GUEFBIS geographical information system (GIS) with computer support
  1. Tez No: 268884
  2. Yazar: ÜMİT YURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAY TÜDEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada, coğrafi bilgi sistemlerinin bir alt yaklaşımı olan kampüs bilgi sistemi ele alınmış ve GÜEF kampusüne uygulanmıştır. Uygulama sonucunda Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi' ne ait mekânların sistem içindeki durumu belirlenmiştir. GÜEF kampüsüne ait bilgilerin belirli bir otomasyon sistemi dahilinde organize edilmesi için geliştirilmiş olan kampüs bilgi sistemi ile sözel ve grafik verilerin toplanması, bilgisayar ortamına aktarılması, depolanması, sorgulanması, analiz edilmesi ve kullanıcılara belge ve raporlar halinde sunulması amaçlanmıştır. GÜEFBİS kampüs bilgi sisteminin grafik alt yapısı AUTOCAD programı kullanılarak oluşturulmuştur. Sorgulaması ve analizi için ArcGIS yazılımı kullanılmıştır.Sonuç olarak, GÜEF kampüsüne ait bilgilerin bulunduğu, kullanıcılara çeşitli konularda belge ve rapor sağlayan GÜEFBİS kampüs bilgi sistemi oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study; campus information system which is a sub approach of geographical information system has been handled and it is performed on GUEF campus. As a result of this application; circumstances of the places in Gazi University Faculty of Education has been determined with the use of the system. It is aimed to collect the written and graphical data, transfer them to computer, store them, examine them, analyze them and make reports for the users with the use of the campus information system which is developed for organizing the information of GUEFBIS with a specified automation system. Graphical substructure of GUEFBIS campus information system is created by the help of AUTOCAD, ArcGIS software has been used for examination and analyzing.As e result, campus information system has been developed which has the ınformation of GUEF campus and providing reports and documents to users varius subjects.