Web tabanlı interkaktif cisimlerin dayanımı eğitimi
The education of web based interactive mechanics of materials
  1. Tez No: 268885
  2. Yazar: DURSUN DEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada, üniversitelerde lisans düzeyinde okutulan Cisimlerin Dayanımı dersinin öğretimi için web tabanlı, uzaktan eğitim platformu geliştirilmiştir. Ders içeriğindeki konuların daha iyi anlatılması için birçok şekil, çizim ve resimden yararlanılmıştır. Konuların anlatımı sırasında ders konularının kolaylıkla anlaşılması ve kavranması amacıyla ilgili şekil veya çizimlere çeşitli animasyonlar verilmiştir. Konu anlatımlarının sonunda değişik örnek ve alıştırmalarla konuların pekiştirilmesi amaçlanmış ve öğrencilerin kendilerini test etmeleri hedeflenerek çeşitli sorular yöneltilmiştir. Ayrıca bu soruların cevaplarını girebilecekleri içerikler hazırlanmıştır. İki boyutlu çizimler ve şekiller Adobe Illustrator programında hazırlanmış, üç boyutlu çizimler ve animasyonlar için 3ds Max ve Swift 3D Max yardımcı programı kullanılmıştır. Ders içeriğine uygun olarak çeşitli animasyonlarla desteklenen konular, internet tabanlı uzaktan eğitim platformu için hazırlanan Flash tabanlı bir internet sitesi içerisine ilave edilmiş ve giriş sayfası (ana sayfa) yardımıyla ilgili konulara gerekli erişimler verilmiştir. Bu çalışma sayesinde, eğitimde üç boyut teknolojisi kullanılarak dersin öğrenimi daha zevkli hale getirilmiş olup konuların anlaşılması kolaylaştırılmış ve öğrenmenin daha kalıcı olması hedeflenmiştir. Böylece, zamandan ve mekândan bağımsız olarak daha kısa sürede, daha fazla kişiye, kaliteli bir eğitimin verilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, for ?Mechanics of Materials? that has been studied at universities web-based distance education course for teaching platform has been developed. Many drawings, picture and shape has been used in order to be able to explain the course content. During the courses variety of shapes or drawings has been given in order to make the topics easy to understand. At the end of the related issues different examples of exercises are given to students. So they are aimed to test their own goals. Two-dimensional drawings and figures prepared in Adobe Illustrator program, three-dimensional and animations for 3ds Max and Swift 3D Max utility is used. According to course content, topics that supported by several animation issues have been prepared for Flash-based website and with the help of main page necessary Access are given to related topics. By using these studies, three dimension technology learning is made more enjoyable and easier. Thus, regardless of time and space in a shorter time, more people are aimed to provide a quality education.