İzmir ili meloidlerinin (Coleoptera: Meloidae) sistematiği ve faunası
Systematıc and fauna of meloıds (Coleoptera: Meloidae) of Izmir
  1. Tez No: 268886
  2. Yazar: MEHMET FATİH BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH HASBENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma 2009 Nisan-Eylül ayları arasında İzmir İlinden toplanan 701'i erkek 610'u dişi olmak üzere 1311 Meloid örneğine dayanmaktadır. Toplanılan örnekler ilk olarak morfolojik karakterlerine göre değerlendirilmiş, teşhis aşamasında bazı örneklerin erkek genital yapılarından yararlanılmıştır. Yapılan teşhisler neticesine Meloidae familyasına ait 2 altfamilya, 5 cins ve 13 tür tespit edilmiştir. 5 tür İzmir faunası için ilk kez kaydedilmiştir. Bunlardan Cerocoma dahli Kraatz, 1863, C. kunzei Frivaldzsky, 1835, C. barthelemii Baudi 1878, Zonitis gibbicolis Abeille, 1880 ve Z. immaculata (Olivier, 1790) İzmir faunası için ilk kez kaydedilmiştir. Çalışma bölgesinde tespit edilen türlerin teşhis anahtarları, tanımları, lokalite bilgileri, Dünya ve Türkiye yayılışları, her türün çalışma alanındaki dağılış haritaları, örneklerin dorsalden çekilmiş olan fotoğrafları ve bazı türlerin erkek genitallerinin fotoğrafları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is based on totally 1311 adult Meloids specimens consist of 701 males and 610 females collected from İzmir April and September 2009 year. Collected materials were first of all identified according to morphological characters, diagnosis of some species samples with male genitalia characters were used. As a result of identification, 2 subfamilies, 5 genera and 13 species were determinated belonging to family of Meloidae. Cerocoma dahli Kraatz, 1863, C. kunzei Frivaldzsky, 1835, C. barthelemii Baudi 1878, Zonitis gibbicolis Abeille, 1880 and Z. immaculata (Olivier, 1790) from these is a new record to the Fauna of İzmir. In addition, identification keys, descriptions, locations, World and Turkey distribution, all species distribution map of study area, dorsal and side habitus photograps of all species and some male genitalia photographs are given.