A simple seismic performance assessment technique for unreinforced brick masonry structures
Tuğla yığma yapılar için basit bir deprem performansı değerlendirme yöntemi
- Tez No: 268929
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ALTUĞ ERBERİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Yığma yapıların, ısı ve ses izolasyonuna sahip olması, göreceli olarak ekonomik olması, yangına karşı dayanıklılığı, her türlü form, şekil ve renkte üretilebilmesi gibi pek çok avantajı bulunmaktadır. Bundan dolayı bu yapılar hem kırsal hem de kentsel alanlarda hala çokça tercih edilmektedirler. Maalesef bu tip yapıların deprem yer hareketi etkisi altındaki davranışları karmaşık malzeme özelliklerinden dolayı tam olarak açıklanamamıştır. Bundan ötürü yapısal olarak eksiklikleri bulunan yığma yapılar, depremler sonrası en çok hasar gören yapı tipleridir. Yatay yükler altında zayıf davranış gösteren bu yapıların daha iyi tasarlanması ya da daha önceden belirlenmiş yük etkilerinin altında nasıl davranacağının değerlendirilmesi için güncel metotların geliştirilmesi gerekmektedir. Tüm bu yukarıdaki eksiklikleri göz önüne alarak bu araştırmada tuğla yığma yapıların değerlendirilmesine olanak sağlayan performansa dayalı yeni bir metot geliştirilmesi hedef olarak seçilmiştir. Öncelikle ANSYS'te yapılan sonlu eleman analizlerini ve elde edilen sonuçların SPSS'teki regresyon analizlerini kullanarak yığma yapılarda bulunan dikey elemanların kapasite eğrilerini belirlemek için basitleştirilmiş bir yöntem geliştirilmiştir. Aynı zamanda herbir dikey elemanın performans limitleri de elde edilmiştir. Tüm elemanların etkileri birleştirilerek binanın performans noktaları ve kapasite eğrisi oluşturulmuştur. Son aşamada ise binanın olası bir deprem altındaki performansı TEC2007'deki metotlar kullanılarak belirlenmiştir. Bu basit metotla amaçlanan birçok yığma yapının çok kısa bir zaman içinde incelenebilmesidir. Ayrıca bu değerlendirme komplike sonlu eleman analiz sonuçlarına dayandığı için oldukça güvenilirdir.
Özet (Çeviri)
There are many advantages of masonry construction like widespread geographic availability in many forms, colors and textures, comparative cheapness, fire resistance, thermal and sound insulation, durability, etc. For such reasons, it is still a commonly used type of residential construction in rural and even in urban regions. Unfortunately, its behavior especially under the effect of earthquake ground motions has not been identified clearly because of its complex material nature. Hence, the masonry buildings with structural deficiencies belong to the most vulnerable class of structures which have experienced heavy damage or even total collapse in previous earthquakes, especially in developing countries like Turkey. This necessitates new contemporary methods for designing safer masonry structures or assessing their performance. Considering all these facts, this study aims at the generation of a new performance-based technique for unreinforced brick masonry structures. First, simplified formulations are recommended to estimate idealized capacity curve parameters of masonry components (piers) by using the finite element analysis results of ANSYS and regression analysis through SPSS software. Local limit states for individual masonry piers are also obtained. Then, by combining the component behavior, lateral capacity curve of the masonry building is constructed together with the global limit states. The final step is to define seismic demand of the design earthquake from the building through TEC2007 method. By using this simple technique, a large population of masonry buildings can be examined in a relatively short period of time noting that the performance estimations are quite reliable since they are based on sophisticated finite element analysis results.