Teknolojik araçlarla zenginleştirilmiş ters yüz öğrenme modelinin öğrenci başarısı ve motivasyonu üzerine etkisi: asitlerin ve bazların tepkimeleri konusu
The effect of the flipped learning model enriched with technological tools on student achievement and motivation: the subject of reactions of acids and bases
  1. Tez No: 1003108
  2. Yazar: ŞEYMA ALTINAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT PEKDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, 10. sınıf“Asitler ve Bazların Tepkimeleri”konusunda, teknolojik araçlarla zenginleştirilmiş ters yüz öğrenme modelinin öğrenci akademik başarısı ve kimya motivasyonu üzerine etkisi incelenmiştir. Çalışmanın örneklemini, Bursa il merkezinde bulunan bir özel okulun 10. sınıf düzeyindeki iki farklı şubesinde öğrenim gören toplam 24 öğrenci oluşturmaktadır. Şubelerden biri deney grubu (N=12), diğeri ise kontrol grubu (N=12) olarak atanmıştır. Deney grubunda teknoloji ile desteklenmiş ters yüz öğrenme modeli uygulanırken, kontrol grubunda ise öğretmen merkezli öğretim yöntemi ile ders işlenmiştir. Araştırmada ön-test ve son-test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Veriler, yenilenmiş Bloom taksonomisin 6 basamağına göre araştırmacı tarafından geliştirilen Akademik Başarı Testi (ABT) ve 5'li Likert tipinde Kimya Motivasyon Ölçeği (KMÖ) ile toplanmıştır. Her iki ölçme aracı, öğretim öncesinde ve sonrasında deney ve kontrol gruplarına ön-test ve son-test şeklinde uygulanmıştır. ABT ile elde edilen veriler nitel yolla analiz edilirken, KMÖ ile elde edilen veriler ise nicel yolla analiz edilmiştir. KMÖ verilerinin analizinde SPSS 25 programı kullanılmış, verilerin normal dağılım göstermesi nedeniyle parametrik testlerden ilişkisiz örneklemler t-testi ve ilişkili örneklemler t-testi yapılmıştır. Analizler sonucunda, akademik başarı açısından deney grubunun ABT puan ortalamasının kontrol grubuna göre bir miktar yüksek olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca deney grubunun, yenilenmiş Bloom taksonomisinin hatırlama ve yaratma basamaklarındaki ABT sorularında daha başarılı olduğu gözlenmiştir. Kimya motivasyonu açısından, deney grubunun KMÖ ön-test ve sont-test puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık belirlenirken, kontrol grubunda ise istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigated the effects of technological tools enriched flipped learning model on student academic achievement and chemistry motivation in the topic of“Reactions of Acids and Bases”in 10th grade chemistry courses. The sample of the study consisted of a total of 24 students studying in two different classes of a private high school in the city center of Bursa. One class was assigned as the experimental group (N=12), and the other as the control group (N=12). The technology-supported flipped learning model was applied in the experimental group, while the teacher-centered instructional method was used in the control group. A quasi-experimental design with a pre-test and post-test control group was used in the study. Data were collected using an Academic Achievement Test (AAT), developed by the researcher according to the six steps of the revised Bloom taxonomy, and a 5-point Likert-type Chemistry Motivation Scale (CMS). Both measurement tools were administered to the experimental and control groups as pre-test and post-test before and after the instruction. While the data obtained with the AAT were analyzed qualitatively, the data obtained with the CMS were analyzed quantitatively. The SPSS software, version 25 was used in the analysis of the CMS data, and due to the normal distribution of the data, independent-samples t-test and paired-samples t-test were applied. As a result of the analyses, it was determined that the mean score of the experimental group on the AAT was slightly higher than the control group in terms of academic achievement. It was also observed that the experimental group performed better on the AAT questions in the recall and creation stages of the revised Bloom taxonomy. In terms of chemistry motivation, a statistically significant difference was found between the pre-test and post-test mean scores of the experimental group on the CMS, while no statistically significant difference was found in the control group.