An interactive evolutionary algorithm for the multiobjective relocation problem with partial coverage
Kısmi kapsamanın olduğu çok amaçlı yeniden yerleştirme problemi için interaktif bir evrimsel algoritma
  1. Tez No: 285596
  2. Yazar: BERK ORBAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA KARASAKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmada, kısmi kapsama ve tesis değiştirme konseptlerinin bulunduğu iki amaçlı kapasite kısıtlı bir yerleşim problemi sunulmuştur. Kısmi kapsamada, bir servis noktası ile talep noktası arasında belli bir uzaklık değeri içinde o talep noktasının tam olarak kapsandığı ve bu değerden sonra kapsamanın azalmaya başladığı varsayılmıştır. Problemde halihazırda servis noktaları olduğu varsayılmış ve bu noktaların kapatılmasına izin verilip potansiyel yerlerde yeni servis noktaları açılmasına izin verilse de halihazırdaki servis noktalarının korunması yeni servis noktalarının açılmasına tercih edilmektedir. Birinci amaç toplam ağırlıklı kapsamayı maksimize etmektir. İkinci amaç ise açılmış servis noktası sayısını minimize etmektir. Bu problem için yeni bir interaktif evrimsel algoritma önerilmiştir, I-TREA. I-TREA, hazırlanışında NSGA-II temel alınmış, olurlu olmayan ama kaliteli sonuçlardan yararlanan, interaktif yöntemlerde kullanmak için tasarlanmış bir çok amaçlı evrimsel algoritmadır. I-TREA'nın performansı NSGA-II'nun modifiye edilmiş bir versiyonu ile karşılaştırılarak rastgele oluşturulmuş, değişik fayda fonksiyonlarına ve büyüklüklere sahip problemler üzerinde test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a bi-objective capacitated facility location problem is presented which includes partial coverage concept and relocation of facility nodes. In partial coverage, a predefined distance between a demand node and a facility node is assumed to be fully covered. After the predefined distance, the service level commences to decay linearly. The problem is designed to consider the existence of already functioning facility nodes. It is allowed to close these existing facilities and open new facilities in potential sites. However, existing facility nodes are strongly favored against new facility nodes. The objectives are the maximization of the weighted total coverage and the minimization of number of facility nodes. A novel interactive multi-objective evolutionary algorithm is proposed to solve this problem, I-TREA. I-TREA is originated from NSGA-II and designed for interactive methods benefiting from quality infeasible solutions. The performance of I-TREA is benchmarked with a modified version of NSGA-II on randomly generated problems with various sizes and utility functions.