Cash flow analysis of construction projects using fuzzy set theory
İnşaat projeleri nakit akışı analizlerinin bulanık kümeler yöntemiyle yapılması
  1. Tez No: 268980
  2. Yazar: SERHAT MELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RIFAT SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
İnşaat sektörü, içerdiği üst düzey belirsizlikler nedeniyle en riskli sektörlerden birisidir. Çok sayıda farklı nedeni olmasına rağmen, inşaat projelerinin başarısını tehdit eden ve inşaat şirketlerin iflasına neden olan en önemli etkenlerden bir tanesi nakit yetersizliğidir. Bundan dolayı, projenin risklerini ve belirsizliklerini dikkate alarak maliyet kontrolü ve nakit yönetimini etkili biçimde yapabilecek bir nakit planlama tekniğine ihtiyaç vardır.Bu tezin amacı, bulanık kümeler yöntemini kullanarak, inşaat işlerinin ve inşaat sektörünün doğasından kaynaklanıp projenin maliyetinde ve iş programında değişimlere neden olan karmaşık ve muğlâk yapılı belirsizlikleri dikkate alan, gerçekçi, güvenilir, maliyet-zaman bütünleşmesini sağlayacak bir nakit akışı modelini geliştirmektir. Sözel ifadeler kullanarak, insani karar verme ve yaklaşık akıl yürütme yeteneklerinden yararlanılıp kullanıcıların tecrübelerinin modele yansıtılması ve nakit akışı senaryolarının üretilmesi hedeflenmiştir. Uzmanlardan alınan maliyet ve zaman bilgileri tahminleri bulanık sayılar olarak modele girilmiştir. Modelin çalıştırılmasıyla, kullanıcının ihale hazırlığı aşamasında projedeki olası maliyet ve zaman risklerini önceden görebilmesini sağlayacak farklı nakit akışı senaryolarının üretilmesi sağlanmıştır. Model Microsoft Excel 2007 programında Visual Basic uygulamalarıyla hazırlanmış ve modelin uygulanabilirliği bir örnekle gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Construction industry is a one of the most risky sectors due to high level of uncertainties included in the nature of the construction projects. Although there are many reasons, the deficiency of cash is one of the main factors threatening the success of the construction projects and causing business failures. Therefore, an appropriate cash planning technique is necessary for adequate cost control and efficient cash management while considering the risks and uncertainties of the construction projects.The main objective of this thesis is to develop a realistic, reliable and cost-schedule integrated cash flow modeling technique by using fuzzy set theory for including the uncertainties in project cost and schedule resulting from complex and ambiguous nature of construction works. The linguistic expressions are used for utilizing from human judgment and approximate reasoning ability of users for reflecting their experience into the model to create cash flow scenarios. The uncertain cost and duration estimates gathered from experts are inserted in the model as fuzzy numbers. The model provides the user different net cash flow scenarios with fuzzy formats that are beneficial for foreseeing possible cost and schedule threats to the project during the tender stage. The model is generated in Microsoft Excel 2007 using Visual Basic for applications and the model is applied to a case example.