Construction of the republic in city space: From political ideal to planning principles
Cumhuriyet'in kent mekanında inşaası: Politik ülküden planlama ilkelerine
  1. Tez No: 268981
  2. Yazar: EMEL KARAKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. H. ÇAĞATAY KESKİNOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulusundan sonra kent planlama ulusal ekonomininkalkınmasında temel araçlardan bir tanesiydi. Bu bakımdan, 1923 ile 1940 yıllarıarasında Türkiye'de birçok kent ve kasaba için kent planları hazırlanmıstı.Bu tez Cumhuriyet ideolojisinin kent planlama prensiplerine yansımalarını açıgaçıkarmaktadır. Bu çalısmanın amaçları; Erken Cumhuriyet Dönemi'nde, Türkiye'deetkin olan politik kavramlara açıklık getirmek, politik kavramların mekansal baglamaçevirisi ve 1923 ile 1940 yılları arasında Türkiye Cumhuriyeti'nin kentsel planlamadeneyimleri ile politik ideoloji arasındaki iliskiyi ortaya koymaktır.Bu amaçla, bu tez çalısması Cumhuriyet ideolojisinin kent planlama aracılıgı ile kentmekanında insaasını incelemektedir. Cumhuriyet Devrimi'nin kent mekanındainsaası planlama pratigi ve sehirciligin evrimi açısından incelenmistir. Bu dönemdeüretilmis olan kent planlarından örnekler politik idealler ve 1923 ile 1940 yıllarıarasında Türkiye'de etkin olan planlama prensipleri baglamında incelenmistir.
Özet (Çeviri)
After the establishment of the Republic of Turkey, urban planning was one of themain instruments for the development of national economy. In this respect, urbanplans for numerous cities and towns were prepared between 1923 and 1940 inTurkey.This thesis reveals the reflections of Republican ideology to urban planningprinciples. The aims of this study are to clarify the political concepts that were activein the Early Republican Period, translation of political concepts to spatial context andto reveal the relation between urban planning experiences and political ideologybetween 1923 and 1940 in the Republic of Turkey.For this reason, this thesis study examines the construction of Republican ideology incity space via urban planning. The construction of the Republican Revolution in cityspace is examined in terms of planning practices and evolution of urbanism. Theexamples of cities planned at that period are evaluated in the context of politicalideals and planning principles that were operative in urban planning between 1923and 1940 in Turkey.