The effect of temporal aggregation on univariate time series analysis
Zamansal toplulaşmanın tek değişkenli zaman serisi analizine etkisi
  1. Tez No: 269044
  2. Yazar: NAZLI SARIASLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEYLAN TALU YOZGATLIGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Zaman serilerinin çoğu çeşitli bir araya getirme yöntemleri ile oluşturulmaktadır ve zamansal toplulaştırma birbirini izleyen zaman dönemlerinin bir araya getirilmesi şeklinde tanımlanabilir. Zamansal toplulaştırma zaman serisi analizlerinde önemli bir rol üstlenmektedir çünkü zaman biriminin seçimi, modeli ve öngörü sonuçlarını etkilemektedir. Tamamen değişik bir model aynı değişkenin değişik zaman dönemleri için uygun olabilmektedir. Bu tezde, modelleme ve öngörü süreçleri göz önünde bulundurularak zamansal toplulaştırmanın tek değişkenli zaman serileri üstündeki etkisi benzetim çalışması ve güney salınımları veri setine dayanan uygulamayla çalışılmıştır. Benzetim çalışması, değişik toplulaştırma dereceleri ve örnek büyüklükleri için zamansal toplulaştırılmış veri kullanıldığında modelin, ortalama karesel öngörü hatasının ve tahmin edilen parametrelerin nasıl değiştiğini göstermiştir. Ayrıca, zamansal toplulaştırmanın değişik toplulaştırma dereceleri için etkileri güney salınımları veri seti kullanılarak da gösterilmiştir. Zamansal toplulaştırmanın yanlış sonuçlara ve çıkarımlara yol açması sebebiyle zamansal toplulaştırma etkisinin dikkate alınması gerektiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Most of the time series are constructed by some kind of aggregation and temporal aggregation that can be defined as aggregation over consecutive time periods. Temporal aggregation takes an important role in time series analysis since the choice of time unit clearly influences the type of model and forecast results. A totally different time series model can be fitted on the same variable over different time periods. In this thesis, the effect of temporal aggregation on univariate time series models is studied by considering modeling and forecasting procedure via a simulation study and an application based on a southern oscillation data set. Simulation study shows how the model, mean square forecast error and estimated parameters change when temporally aggregated data is used for different orders of aggregation and sample sizes. Furthermore, the effect of temporal aggregation is also demonstrated through southern oscillation data set for different orders of aggregation. It is observed that the effect of temporal aggregation should be taken into account for data analysis since temporal aggregation can give rise to misleading results and inferences.