Seramik pişirme fırınının tasarımı ve denetimi
Design and control of ceramic cooking furnace
  1. Tez No: 269132
  2. Yazar: SELAMİ BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN BAYINDIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Teknik Eğitim, Electrical and Electronics Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada sıcaklığı 1000 ºC'ye ulaşan bir seramik pişirme fırını tasarlanmış ve tasarlanan fırınının üç farklı bölgesindeki sıcaklık değerleri okunarak sıcaklık kontrolü gerçekleştirilmiştir. Fırının sıcaklık kontrolü mikrodenetleyici kullanılarak ayarlanabilmekte ve kullanıcı tarafından istenilen sıcaklık değerinde ve istenilen sürede çalıştırılabilmektedir. Fırının çalışması istenen sıcaklık değeri ve süreleri tuş takımı ile girilmektedir. Fırın içi sıcaklıkları üç farklı bölgeden K tipi termokupl kullanarak okunmuştur. Termokupllardan okunan sıcaklık bilgileri ve fırının şebekeden çekmiş olduğu akım LCD ekranda görüntülenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a ceramic cooking furnace which its heat reaches up to 1000 ºC has been designed and temperature values of this designed furnace have been read from three different areas, so temperature control has been accomplished. The temperature control of this furnace can be started via a microcontroller by a user in the desired temperature value and duration. The temperature value and duration which are aimed to operate the furnace in have been entered via a keypad. The temperature values inside the furnace have been read from three different areas by using K type thermocouple. The temperature values which are read through the thermocouples and current value drawn from the electric network by the furnace have been displayed on an LCD screen.