Olivin kalıp kumlarının özelliklerinin belirlenmesi
Detection of the characteristics of olivene mold sand
  1. Tez No: 269139
  2. Yazar: ALİM KANARYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR KOCATEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Teknik Eğitim, Metallurgical Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu tez, metal döküm üretiminde yaş kalıp kumu olarak Türk Olivin kumunun genel özelliklerinin incelenmesini içermektedir. Olivin kalıp kumunun Termogravimetrik, (TGA), Diferansiyal termogravimetrik (DTG) ve Diferansiyal termal (DTA) analizleri yapılmıştır. Olivin kumunun tane şekli metalografik olarak gözlemlenmiştir. Olivin kumunun AFS incelik numarası ve partikül dağılımını belirlemek için AFS standart elek analizi uygulanmıştır. Olivin kumuna, olivin kumunun yaş basma dayanımı, yüzey sertliği, gaz geçirgenliği ve akıcılığını belirlemek için değişik oranlarda Na bentoniti (%2 den %12'ye kadar) ve su (% 4'den %7'ye kadar) ilave edilmiştir. Sonuçlar, 41 AFS incelik numarasına sahip olivin kumunun %6 Na bentonit ve %5 su ilavesi ile çelik döküm üretiminde yaş kalıp kumu olarak kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis comprises of a study of the investigation of general properties of Turkish olivin sand as a green moulding sand in metal casting production. The termogravimetric (TGA), diferansiyal termogravimetrik (DTG) and differential thermal (DTA) analysis of Olivin sand were carried out. Grain shape of olivine sand was observed metallographically. AFS standard sieve analysis of olivine sand was achieved in order to determine AFS grain fineness number and particles distribution. The various rate of Na bentonite (from 2% to 12%) and (from 4% to 7%) water were added into olivine sand to achive green compressive strength, permeability, surface hardness and flowability. The results indicated that olivine sand having 41 AFS grain fineness number with addition of 6% Na bentonite and 5% water can use as a green moulding sand in steel casting production.