İç içe borulu yay tipi türbülatörlü bir ısı değiştiricisinde türbülans modellerinin ısı transferine etkisinin incelenmesi
Investigation ofeffect on heat transfer of different tubulant model in a concentratic tube heat exhanger with spring type turbulatör
  1. Tez No: 269140
  2. Yazar: MEDİNE YİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. MEHMET ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada; iç içe borulu yay tipi türbülatörlü bir ısı değiştiricisinin ticari bir SAD kod program ile sayısal analizlerde kullanılan türbülans modellerinin etkisi incelenmiştir.İç içe borulu ısı değiştiricisinde iç boru içerisinden sıcak akışkan olarak hava geçerken iç boru ile dış boru arasından soğutucu akışkan su geçmektedir. Bu işlem hava akışkanının sürekli rejim ve türbülanslı akış şartlarında Reynolds sayısının 3000?Re?18000 aralığında yapılmıştır. Farklı türbülatör modellerle elde edilen sayısal sonuçlar en iyi türbülans modeli belirlemek için deneysel sonuçlarla karşılaştırıldı.Sonlu hacimler metoduna dayalı bir bilgisayar programı olan ANSYS Fluent kod programı kullanılmıştır. ANSYS Fluent kod programının k-? modelinin; Standard-Standard wall function, Standard-Non-Equilibrium wall function, Standard-Enhanced wall treatment, RNG-Standard wall function, RNG-Non-Equilibrium wall function, RNG-Enhanced wall treatment, Realizable-Standard wall function, Realizable-Non-Equilibrium wall function, Realizable-Enhanced wall treatment türbülans modelleri kullanılmıştır. Bu modellerden deneysel sonuçlarla uyum sağlayan en iyi modelin Standard-Standard wall function olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of turbulence models which are utilized in the computational analyses whit a SAD trademark code programmer in a head changer spring-type turbulator.In the head changer, air as a hot fluid is passing through the pipe and a cold fluid also passes trough between the inner and outer pipes. this process has been realized under 3000?Re?18000 in the frame of continuous (laminar) and turbulence flow regimes. Numerical analyses found from the different turbulator models have been compared whit the experimental results in order to determine the best fitting model.In the simulations, ANSYS Fluent code packet using the ways volume method is utilized. It has been observed that solution ways of k- ? ANSYS Fluent code program model; the model of Standard-Standard wall function, Standard-Non-Equilibrium wall function, RNG-Standard wall function, RNG-Non-Equilibrium wall function, RNG-Enhanced wall treatment, Realizable-Standard wall function, Realizable-Non-Equilibrium Wall function Realizable-Enhanced wall treatment. The model of Standard-Standard wall function agree well with the experimental results.