Fonksiyonel derecelendirilmiş kaplamalarda çatlak ve temas problemi
Crack and contact problems in functionally graded coatings
- Tez No: 269141
 - Danışmanlar: PROF. DR. MÜFİT GÜLGEÇ
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
 - Yıl: 2010
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 143
Özet
Fonksiyonel derecelendirilmiş malzeme (FDM)'den yapılan bir kaplamada yüzeye temas eden düzgün profilli sürtünmeli rijit bir zımba etkisinde kaplamada yer alan bir kenar çatlağı için gerilme şiddeti çarpanları hesaplanmıştır. FDM kaplamanın kayma modülünün derinlik boyunca üstel bir fonksiyonla değiştiği kabul edilmiştir. Düzlem elastisite durumu ele alınmış ve Poisson oranının, homojen gövde ve FDM kaplama için aynı olduğu kabul edilmiştir. Düzlem elastisite denklemleri Fourier transformlarıyla tekil integral denklemlerine dönüştürülmüş ve Jacobi polinomları yardımıyla çözülmüştür. Çatlak için Mod I ve Mod II formülasyonu ayrı ayrı yapılmış, temas yüklemesinden dolayı oluşan yüzeyaltı normal ve kayma gerilmesi dağılımları bu problemler için sınır şartı olarak uygulanmıştır. Zımba genişliği, zımba konumu, sürtünme katsayısı ve malzeme parametrelerinin yüzeyaltı gerilmelerine ve gerilme şiddeti çarpanlarına etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Stress intensity factors are determined for an edge crack in the functionally graded (FGM) coating loaded by a frictional flat rigid stamp on the contact surface. It is assumed that shear modulus of FGM coating varies exponentially. Plane elasticity is considered and Poisson ratio is taken to be constant for the FGM coating and substrate. Plane elasticity equations are reduced to singular integral equations with Fourier transform and solved with Jacobi polynomials. Mode I and Mode II formulations are derived separately for the crack. Subsurface normal and shear stress distributions due to contact loading are applied as boundary conditions for these problems. Effects of punch length, punch location, coefficient of friction and material properties on the subsurface stresses and stress intensity factors are investigated.