Güvenli özet algoritması
Secure hash algorithm
- Tez No: 269142
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN AFACAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tezde, tek-yönlü özet fonksiyonlarının matematiksel temelleri, kripto analizi incelenmiş ve güvenli özet algoritmasının simülasyonu gerçekleştirilmiştir. Günümüzde bir standart olarak kabul gören ve hemen hemen bütün yazılım ve donanım tabanlı kriptografik uygulamaların ayrılmaz bir parçası olarak yer alan özet fonksiyonlarının matematiksel temelleri ve yapıtaşları incelenmiş, bu fonksiyonların kripto analizi yapılmıştır. Özet fonksiyonlarından biri olan ve günümüzde bir standart olarak kabul gören güvenli özet algortimasının işleyişi detaylı olarak ele alınmış ve kripto analizi yapılmıştır. Elektronik imza hakkında genel bilgi verilmiş, özet fonksiyonlarındaki zayıflıklar incelenerek elektronik imzaya etkisi ortaya konulmaya çalışılmıştır. Güvenli özet algoritması simülasyonu için Visual C#.Net 2.0 ile bir progam yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the mathematical foundations, cryptanalysis of one-way hash functions are studied and the simulation of secure hash algorithm is realized. Mathematical basics and structures of hash algorithms, which are nowadays an inseparable part of almost all software and hardware based cryptographic applications, have been discussed, cryptanalysis of these functions are covered. Secure hash algorithm which is one of the hash algortihms and accepted as a standard is explained in detail and its cryptanalysis is examined. Followed by the general information given on digital signature; the weaknesses in hash functions and digital signatures are examined. For the simulation of the secure hash algorithm a program is written in Visual C#.Net 2.0.