Kastamonu merkez, Daday ve Safranbolu geleneksel Türk evi tavanları
The ceilingof the tranditional Turkish house in Kastamonu, Daday and Safranbolu
  1. Tez No: 269150
  2. Yazar: ERHAN İŞLER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. RAHMİ ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Bu çalışmada Kastamonu merkezde 9 adet, Safranbolu'da 20 adet, Daday'da 11 adet geleneksel Türk evi tavanı incelemeye değer bulunmuştur. Geleneksel Türk evi örnekleri açısından Kastamonu merkez ve Safranbolu önemli yerleşim bölgelerindendir. Bu yörelerdeki yapı sistemi genel olarak ahşap malzeme esaslı olduğundan bazılarının ömrü uzun olmamıştır. Geleneksel yaşam biçimlerinden çağdaş yaşam biçimine geçiş geleneksel evlerin zamanla bakımsızlığa terk edilmelerine ve yıpranmalarına neden olmuştur. Evlerin büyük olması; günümüzde geniş ailelerin bölünmesi, ısınma v.b. nedenlerden terk edilmelerinde önemli bir etken olmuştur. Geleneksel Türk evlerinin en çok zarar gören bölümlerinden birisi de ahşap tavanlardır. Bu çalışmada, Kastamonu merkez, Daday ve Safranbolu geleneksel Türk evi tavanlarından aslına uygun kalabilmiş olan ve incelemeye değer bulunanların fotoğrafları çekilip, ölçüleri alınarak çizimleri ve envanterleri çıkarılmıştır. Evlerin tavan süslemelerinin öne çıkan kısımlarının incelenmesine önem verilmiş buna göre; tavan yapım yöntemleri, süsleme biçim ve özellikleri ile üst yüzey işlemleri açısından benzer ve farklılıklar ele alınmıştır. Süslemelerin yapımında ve uygulanmasında ahşap malzeme, kök boya ve alçı malzeme kullanılmıştır. Gelecek kuşaklara yararlı olması ve aktarılması açısından incelenen geleneksel Türk evi tavanlarının envanterleri çıkarılarak belgelendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 9 pieces of ceilings in the center of Kastamonu, 20 pieces of ceilings in Safranbolu, 11 pieces of ceilings in Daday of the traditional Turkish houses were found appropriate for examination. Kastamonu and Safranbolu are important residential regions in examples of Turkish houses. Because building systems in this region were based on wooden materials, the life of some houses hadn?t existed long enough. The transition to modern life style from a traditional way of life had caused to leave these houses to neglect and rub off in time. Due to the large size of houses; division of the large families, heating etc. were important factors which led being left. The wooden ceilings are one of the most damaged sections in the traditional Turkish houses. In this study, the ceilings of the traditional Turkish houses, which could still remain original, in center of Kastamonu, Daday and Safranbolu had been examined, the photographs of only important ones had been taken, the measured drawings and inventories had been brought out. The examining of the ceiling decoration of the traditional Turkish houses have been given importance. Accordingly, it had been observed that there were similarities and differences among the methods of ceiling construction, properties and styles of decoration, upper surface procedures. Wood, matter colors and plaster materials had been used in the implementation and construction of decorations. The ceiling of the features of traditional Turkish houses had been documented for being useful and transferring new generations by bringing out inventories.