Açık ofislerde fiziksel çevre faktörlerinin kullanıcıların algısal performansı üzerine etkileri
The effects of physical environment factors in open offices to the perceptual performances of users
  1. Tez No: 269159
  2. Yazar: AYSUN AVŞAROĞLU DİRİM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ŞENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmada, açık ofislerde fiziksel çevre faktörlerinin çalışanların algısal performansları üzerindeki etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu maksatla, Ankara, DSİ Genel Müdürlüğü İçme Suları ve Etüt Plan Daire Başkanlıklarının kullandığı binanın farklı katlarında bulunan aynı özelliklerdeki açık ofisler araştırma kapsamına alınmış olup, bu ofisleri kullanan çalışanların yaş, cinsiyet gibi karakteristik özelliklerindeki farklılıklar da dikkate alınmıştır. Araştırma verileri, çalışanlara uygulanan ayrıntılı bir anket yardımıyla toplanmış olup; ayrıca, mekânların fotoğrafları çekilmiş ve yerleşim planları çizilmiştir. Sonuç olarak, açık ofislerdeki çalışanların birçoğu açık ofis sisteminin arkadaşlık ilişkisini olumlu yönde etkilediğini, kullanılan duvar renklerinin daha farklı olmasını ve daha canlı boyanmasından yana olduklarını belirtmişlerdir. Mahremiyet ihtiyacından kaynaklı olarak kendilerine ait oda istedikleri; farklı bir bakış açısına sahip olanlar ise açık ofisin arkadaşlık ilişkilerini kuvvetlendirdiğini savunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to identify the effects of physical environment factors on perceptual performances of employees. To this end, open offices of the same characteristics on the different stories of the building under the service of Dep. of Investigation-Planning and Dep. of Water Supply and Sewage Disposal of DSİ, Ankara have been included in this study and the differences in characteristic features of employees in these rooms such as age and sex have also been taken into consideration. The data of study have been gathered through a detailed survey conducted to the employees; moreover, the photos of the sites have been taken and settlement plans have been set. After all, most of the employees in the open office indicate that open office affects the friend relationships in a positive way and they favor painting in different and colors of the walls. Due to the privacy conditions they introduce a demand for their own rooms and employees with different points of view argue that open office strengthens the friendship relations.