Oto hırsızlığı, değiştirme (change) ve oto hırsızlığını engellemek amacıyla kullanılan etkili sistemler
Auto theft, changed auto and effective prevention systems for auto theft
- Tez No: 269160
- Danışmanlar: PROF. DR. DURAN ALTIPARMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu tez çalışmasında, oto hırsızlığının tanımı, Türkiye'de ve dünyadaki boyutları, hukuki dayanakları, amaçları, otoların nasıl çalındığı, oto hırsızlarının motivasyonları ve oto hırsızlığını etkileyen faktörler tartışılmıştır. Bu konulardan başka oto hırsızlığının amaçları içinde olan değiştirme konusu üzerinde derinlemesine durulmuş, bu kapsamda şasi numarası ve motor numarası kimliklendirilmesi konusunda detaylı incelemeler yapılmıştır. Sonuç kısmında ise oto hırsızlığını engelleyebilecek veya azaltabilecek önerilerde bulunulmuştur.Türkiye'de oto hırsızlığı, asayiş olaylarının yaklaşık % 6' sına denk gelmektedir. Bu da azımsanmayacak bir orandır. Ayrıca insanların ekonomik durumları ve oto fiyatlarının halen çok yüksek olması oto hırsızlığını asayiş vakaları arasında önemli bir konuma getirmektedir.Oto hırsızlığının sonuçlarından en önemlisi çalınan araçların tescil bilgilerinin (motor-şasi numarasının) değiştirilmesidir. Bu olay literatüre değiştirme (change) olarak geçmiştir. 1998?2009 yılları arasında Türkiye'de bulunan on (10) adet Kriminal Polis Laboratuarı tarafından 12955 şüpheli araç incelemesi yapılmış ve bu araçlardan da 6018 tanesinin değiştirilmiş olduğu tespit edilmiştir.Çalınan otolar irdelendiği zaman, immobilizeri olmayan araçların daha fazla çalınmış olduğu görülmüştür. Buradan yola çıkıldığında hırsızlığa karşı araç güvenlik sistemlerinin oto hırsızlığının engellenmesinde veya azaltılmasında yararlı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study definition of auto theft, extent of this phenomenon in Turkey and in the world, legal basis, purpose of auto theft, how the vehicles are stolen, motivation of auto thieves and factors affecting the auto theft are discussed. In addition, change auto- which is one of the objectives of auto theft- is deeply discussed and to support the discussion detailed explanation of identification chassis numbers and engine numbers are given. In the last part preventing or reducing measures for auto theft is mentioned.Auto thefts make up %6 of all crimes in Turkey. This rate can not be ignored. People having lower incomes and vehicles being high priced make auto theft a considerable crime among other types of crimes.One of the most important outcomes of auto theft is change in registration numbers (chassis-engine identification numbers) of the stolen vehicles. This phenomenon is called ?changed? in the field. During the years 1998 to 2009, 12955 suspected vehicles were examined in ten Forensic Police Laboratories in Turkey and 6018 were identified as ?changed?.When stolen vehicles are thoroughly examined, it has been found that vehicles not having an immobilizer system are more vulnerable to the thieves than vehicles having an immobilizer system. Thus vehicle security systems are helpful to prevent or to reduce the auto theft.