Modern ölçme aletleri kullanılarak camii kubbelerinin ölçülmesi (Maltepe/Ankara camii örneği)
Measuring mosque dome by using modern measurement equipment
- Tez No: 269173
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAY TÜDEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada jeodezik yöntemle reflektörsüz ölçüm yapabilen total station kullanılarak örnek olarak seçilen bir camii kubbesi üzerinde ölçüm yapılmıştır. Cihaz ile alınan koordinatlar güncel programlar kullanılarak sayısal verilere dönüştürülmüş ve autocad ve surfer programlarında modelleme yapılmıştır. Uygulama alanı olarak kullanılan Maltepe Camii kubbesinin çap ve yükseklik ölçüleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, a measurement has been conducted on a selected mosque dome with geodesic methods by using total station which is able to measure without reflector. Coordinates acquired via the device have been converted to digital by using recent softwares and modelings have been made in AutoCAD and Surfer. The height and the diameter of Maltepe Mosque?s dome, which is the study of interest, have been determined.