Gıda sanayii biyokütle atıklarının enerji potansiyeli ve geri kazanımı
Energy potantion of biomass wastes from food endustries and recovery
  1. Tez No: 269172
  2. Yazar: MEHMET TÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN TOPAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Günümüzde enerji üretiminin güçlüğü ve ekonomik sıkıntıları nedeniyle endüstriyel tesislerde kullanılan fosil yakıtların, doğalgazın, LPG gibi ürünlerin yerine olabildiğince tesislerde oluşan biyokütlelerin değerlendirilmesi düşünülmektedir. Bu çalışmada biracılık sektöründe oluşan biyokütlelerin enerjiye dönüşümü ve bu enerjinin tesislerde kullanılması amaçlanmaktadır. Ülkemizde çeşitli sektörlerde benzer çalışmalar yapılmaktadır. Örneğin zeytinyağı üretimi tesislerinde oluşan zeytin çekirdeği önemli bir enerji kaynağı olabilmektedir. Ayrıca ay çekirdeği kabuğu, antep fıstığı kabuğu gibi ürünler de önemli enerji kaynakları olabilmektedir. İlgili tesislerde kurulan uygun teknolojilerle istenen düzeyde enerji elde edilebilmektedir. Bira sektöründe üretim sonucunda oluşan arıtma çamurları, maya, kieselgur toprağı ve küspe gibi biyokütlelerin enerji potansiyeline bakılarak yine uygun teknolojiler kullanılarak istenilen düzeylerde enerji elde edilmesi hedeflenmektedir. İlgili biyokütlelerin emisyon değerlerinin altında kalacak şekilde yakılması sonucu elde edilecek enerji, tesisin değişik bölümlerinde kullanılabilecek ve önemli ölçüde kazanç elde edilebilecektir. Bu şekilde bu tür biyokütlelerin özellikle bertarafının zorluğunun önüne geçilmesi ve gübre şeklinde tarım sanayinde kullanılması yerine aynı tesiste uygun şartlarda yakılarak enerjiye dönüştürülmesi ve bu enerjinin tesis içinde istenilen bölgelerde kullanılması amaçlanmaktadır. Bu çalışmada küspe ve arıtma çamurundan enerji üretimine yönelik çalışmalar yapılmıştır. Öncelikle her iki atık biyokütlenin analizleri yapılmış, STA analizleri ile gazlaşma özellikleri deneysel olarak incelenmiştir. Her iki türde biyokütlenin de büyük oranlarda susuzlaştırmaya ihtiyacı vardır. Bu amaçla kullanılabilecek olan kurutma sistemi incelenmiş ve bir döner kurutucu tasarımı yapılmıştır. Atık biyokütleler kullanılarak tesisin enerji ihtiyacının hangi oranda karşılanabileceği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays, due to the difficulties in energy production and economical problems, utilization of biomasses formed in processes has been accounted instead of the natural gas, LPG, the fossil fuels used in industries. In this study, it is aimed to conversion of biomass to energy in the brewery industry and use of this energy in facilities. In our country, similar studies are working in various sectors. For example, composed olive seeds in production of olive oil industries may be an important energy source. Moreover, products such as sun flower and pistachio barks may be also an important energy source. Satisfactory energy can be obtained by the way of establish appropriate techniques in related facilities. In the brewery industry, it is aimed for satisfactory energy to obtain using the suitable technologies, regarding of biomass energy potential such as composed purification sludge, afsun, kieselgur land and bagasse at end of the production. The energy be able resulting from burn under the emission values of related biomass can be used various section of the facilities. In this manner, it is aimed that this kind biomass especially difficulty of out of the way is blocked and that instead of use of cowpat in agriculture, conversion of the energy in the same facility and this energy is used in desired sections of the facility.In this study, the investigations were done related to energy generation from pulp and purification sludge. Primarily analysis of both waste biomasses was realized, then the gasification properties with STA analyses was investigated. It is required that for both biomass substantially to dewatering. For that purpose, availability drying system was examined and design of a rotary drier was realized. Which supply within the ratio of the need of energy of the facility using the waste biomasses was presented.