Soya küspesi ve arpaya dayalı rasyonlara kükürt katkılı ve katkısız farklı düzeylerde bakla ikamesinin kimi rumen fermantasyon parametreleri üzerine etkisi
The effect of adding different levels of vicia faba with sulphure and sulphure-free to based on soy bean meal and barley rations on some rumen fermentation parameters
- Tez No: 269184
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT DEMİREL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Soya küspesi yerine farklı düzeylerde bakla katılarak oluşturulan rasyonlara kükürt ilavesinin mikrobiyal protein sentezi, rumen fermentasyon parametreleri ve rumende ham besin maddelerinin parçalanabilirlikleri üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yürütülen araştırmanın konsantre yemini arpa, soya küspesi (SK) ve bakla, kaba yemini ise buğday samanı ve kuru çayır otu (ÇKO) oluşturmuştur. Rasyonlar kuru madde üzerinden izokalorik ve izonitrojenik olarak hazırlanmıştır. Denemede soya küspesi ve arpadan gelen protein ve enerjinin (kontrol) % 25, 50 ve 75'i bakladan gelecek şekilde bakla ilave edilmiş bakla ilave edilen rasyonlara ise % 0.5 düzeyinde CaSO4 katılarak toplam 7 farklı rasyon grubu oluşturulmuştur. Denemede hayvan materyali olarak rumen fistülü ve duodenum kanülü takılmış 3 adet toklu kullanılmıştır.Mikrobiyal HP, NH3-N, by-pass protein, GHPS oranı ile GOMS miktarı tüm deneme rasyonlarında benzerlik göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the effects of different levels of additional vicia faba instead of soybean meal and sulphur supplementation to ration that contains vicia faba on microbial protein synthesis, rumen fermentation parameters and degradabilities of crude nutrient matters in rumen. Concentrate feed included barley, soybean meal (SM) and vicia faba and wheat straw and grass hay (GH) was used as roughage in the study. Rations were prepared with these raw materials as isocaloric and isonitrogenous based on dry matter. It was constituted total 7 different ration groups as 25 %, 50 % and 75 % of protein and energy obtained from soybean meal and barley completed by vicia faba and ration group as 0.5 % CaSO4 supplementation to ration that contains vicia faba. The study consisted of 3 heads of ram that was inserted rumen fistula and duodenal cannula.Microbial HP, NH3-N, by-pass protein, GHPS ratio and the amount of GOMS rations were found similar in all experiment rations.