Farklı düzeyde arpa içeren rasyonların etlik piliçlerde büyüme performansı, bağırsak viskozitesi, altlık kalitesi ve ayak tabanı yangısına etkileri
Effects of feeding different levels of barley ration on growth performance, intestinal viscosity, litter quality and food pad dertmatitis in broilers
  1. Tez No: 708055
  2. Yazar: ARTUN REMAN TEMİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR HAKAN KÖKSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Araştırma etlik piliç rasyonlarında %10, %20 ve %30 oranında arpa kullanılmasının büyüme performansı, bazı göğüs eti kalite parametreleri, bağırsak viskozitesi, altık kalitesi ve ayak tabanı yangısına etkilerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma, Mart-Mayıs 2019 tarihleri arasında, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Veteriner Fakültesi Kanatlı Araştırma Birimi'nde yürütüldü. Toplam 216 bir günlük yaştaki Ross 308 erkek etlik civciv, her bölmede 12 civciv içeren altı tekrar grubundan oluşan üç deneme grubuna rastgele dağıtılmıştır. Ross 308 Ticari Hibrit Besleme Kataloğunda belirtilen (Ross 308, 2019) 2,5-3,0 kg kesim ağırlığı hedeflenen etlik piliçler için farklı besleme dönemlerindeki (0-10. gün başlangıç, 10-24. gün büyütme, 24-42. gün bitirme) enerji ve besin madde gereksinimlerine uygun olarak mısır, arpa ve soya fasulyesi küspesi temelli rasyonlar hazırlanmıştır. Arpayı %10, %20 ve %30 oranlarında içeren üç farklı deneme rasyonuna ticari bir firmadan temin edilen enzim katkısı (Allzyme® SSF), önerilen düzeyde (300 g/ton) katılmıştır. Elde edilen veriler, One Way ANOVA, Kruskal-Wallis ve Ki-Kare testleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Elde edilen performans değerleri tüm yetiştirme dönemi boyunca değerlendirildiğinde gruplar arası fark önemsiz bulunmuştur. Rasyonlarda farklı düzeylerde arpa kullanılması bazı et kalite parametrelerinde değişikliğe yol açmıştır. Göğüs eti 120.
Özet (Çeviri)
Objective: The study was conducted to investigate the effects of using 10%, 20% and 30% barley in broiler rations on growth performance, some breast meat quality parameters, intestinal viscosity, litter quality and foot pad dermatitis. Materials and Methods: The research was conducted at Poultry Research Unit of Aydın Adnan Menderes University, Faculty of Veterinary Medicine, between March-May 2019. A total of 216 one-day-old Ross 308 broiler chicks were randomly assigned to three experimental groups consisting of six replicates containing 12 chicks in each pen. Corn, barley and soybean meal-based basal diets were formulated for targeted at 2,5-3 kg slaughter weight specified in the Ross 308 Commercial Hybrid Feeding Catalog (Ross 308, 2019) for periods of starter (0-10th day), grower (10-24th day), finisher (24-42th day). Enzyme additive (Allzyme® SSF) supplied from a commercial company was added to the trial rations at the recommended level (300 g/ton). Collected data were evaluated using one-way ANOVA, Kruskal-Wallis and Chi-Square tests. Results: When the obtained performance values were evaluated during the whole experimental period, the difference between groups was found to be insignificant.