Bazı biyolojik olaylar, varlıklar, davranışlar ve yaşam alanları ile ilgili kavramları tanımlayıcı bilmsel ve belgesel video filmlere dayalı bir çalışma
It is a work based on scientific and documentary films which are about some biological events, behaviours and behaviours in their habitats
- Tez No: 269196
- Danışmanlar: PROF. DR. NASİP DEMİRKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Biyoloji sanal materyal geliştirme odasında kayıtlı yaklaşık 600 tane bilimsel film arşivinden 328 tane biyolojik kavram ve kavram kümeleri içeren film seçilmiştir. Bu bilimsel filmler belgesel içeren kanallardan (toplam 410 saatlik) kaydedilmiştir. Seçilen filmlerin özetleri çıkarılmıştır. Her bir film içerisindeki önemli biyolojik olayları, varlıkları, davranışları ve yaşam alanlarını tanımlayıcı kavram ve kavram kümesi olabilecek bölümler Ulead Media Studio Video Editör programı yardımıyla kesilip ses ve görüntü düzeyinde düzenlemeler yapılmıştır.Mpeg dosya uzantılı bu kesilmiş filmler Adobe Macromedia Flash Encoder ile flv dosyasına çevrilmiştir. Flv uzantılı dosyalar Macromedia Flash 8'le düzenlenerekilgili kavramın tanımı, süresi ve özeti farklı fonda yazı renkleri film çerçevesinin altına yapıştırılmıştır. Flash programıyla hazırlanan bu kavram filmlerinin her biri birer klasör içine kodlanarak Macromedia Dreamveaver 8 web editörü ile alfabetik sıraya göre düzenlenerek ve ilgili linkler atılarak internet üzerinden yayınlanmak üzere çeşitli biyolojik varlıklara, olaylara, davranışlara ve yaşam alanlarına ait kavramlarla ilgili 328 tane envanter biyoloji eğitimi web sayfasınaatılmıştır. http://www.biyolojiegitim.yyu.edu.tr/kf/oz/oz.html Daha sonra tüm bu kavramlar DVD de toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
A film, consisiting of 328 biological concept and groups of concept among nearly 600 films registered in virtual material developing room has been chosen. These films have been registered canals, including documanteries (totally 410 hours). The summary of each chosen film has been made. The parts which can be the description of concepts and group of concepts of the important biological events, their existence,behaviours and life style in each film, have been cut and there have been some arrangements about voice and view with the help of Ulead Media Studio Video Editor Program. These films which are in the format of Mpeg extention have been turned into flv.file with Adobe Macromedia Flash Encoder. The film which were compressed by Flash encoder have been arranged by Macromedia Flash 8 and the definition, time and summary of the concerned concept were posted under different background and writing colours frame. Each of these concept films prepared by flash program has been encoded in a different file and arranged according to letter series with Macromedia Dreamveaver 8 web. After posting the concerned links, 328 inventories about concepts of various biological existences, events, their behaviours and their life areas have been transfered on the web page of biology education on the verge of publishing on internet. http://www.biyolojiegitim.yyu.edu.tr/kf/oz/oz.html After that, a DVD of all study has been prepared