Etlik piliç yemlerine karvakrol esaslı farklı esansiyel yağların katılmasının büyüme performansı ve bazı kesim özellikleri üzerine etkilerinin belirlenmesi
Determination of the effects of adding different carvacrol based essential oils diets on broiler growth performance and some slaughtering characteristics
- Tez No: 353424
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL AYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışmada, etlik piliç yemlerine karvakrol esaslı farklı esansiyel yağların katılmasının, büyüme performansı ve bazı kesim özellikleri üzerine etkileri incelenmiştir. Sadece kekik yağından elde edilmiş, 2 adet ve kekik yağı ağırlıklı tıbbi bitki karışımından elde edilmiş 1 adet farklı esansiyel yağlar benzer düzeyde karvakrol sağlayacak şekilde (24 mg/kg) etlik piliç yemlerine karıştırılmıştır. Çalışmada toplam 1080 adet günlük yaşta etlik civciv (Ross - 308) tesadüf parselleri deneme düzeninde her biri 5 tekerrürlü 4 gruba dağıtılmıştır. Rasyona ilave edilen farklı karvakrol esaslı esansiyel yağların tümü yem tüketimini ve 21. ve 42. gün canlı ağırlığını önemli düzeyde artırmışlardır (P0.05). Çalışma sonuçları genel olarak değerlendirildiğinde karvakrol esaslı kekik yağının tek başına veya karışım halinde etlik piliç yemlerine katılmasının performans ve kesim özellikleri yönünden bir farklılık oluşturmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of different carvacrol based essential oils supplementation to diets on the performance and some slaughtering characteristics of broilers were investigated. For this purpose, 2 mixtures of thyme oil and 1 essential oil mixture were supplemented to broiler diets to provide a similar level carvacrol (24 mg/kg). A total of 1080 one-day-old broiler chicks of mixed sex (Ross-308) were randomly assigned to 4 treatment groups, each with 5 identical subgroups.All the diets supplemented with essential oils significantly increased feed consumption and body weight of 21 and 42 days (P0.05). In conclusion, no significant differences were observed regarding to growth performance and slaughter characteristics among alone or mixture supplementing carvacrol-based oregano oil into the diets of broiler at the end of the trial.