Yüksek fırın cürufu ve bazaltik pomza katkılı beton boruların tepe yükü dayanımları ve durabilite özellikleri
Strength and the durability properties of the concrete pipes produced with basaltic pumice and blast furnace slag
- Tez No: 318091
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFİ BİNİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada, yüksek fırın cürufu (YFC) ve granüle bazaltik pomza (P) tek başlarına ve her ikisinden eşit miktarlarda kullanılmasıyla birlikte, % 5, 10 ve 15 oranlarında kum yerine ağırlıkça kullanılmış ve bu karışımlardan elde edilen beton boruların dayanım ve dayanıklılıkları araştırılmıştır. Beton boruların tepe yükü basınç dayanımları TS 821 EN 1916'ya göre test edilmiştir. Beton boruların dayanım özelliklerinin yanı sıra sülfat dirençleri ve permeabilite özellikleri de araştırılmıştır. Katkılı beton boruların tepe yükü dayanım değerlerinin referans numunelerine göre daha yüksek olduğu görülmüştür. Özellikle yüksek fırın cürufu katkılı beton borularda, katkı oranının artmasıyla birlikte tepe yükü dayanımında da bir artış gözlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre 28 gün sonunda, %15 oranında yüksek fırın cürufunun kullanıldığı numunede % 5 dayanım artışı sağlanmıştır. Sülfat direnci en yüksek örnek yine %15 yüksek fırın cürufu katkılı örnekler olurken geçirimlilik değerinin en düşük olduğu örnekler ise pomzanın tek başına kullanıldığı örnekler olarak bulunmuştur. Kılcal su emme geçirimliliği deney sonuçlarına göre ise referans örneği kapilarite katsayısı en yüksek olan numue olurken, YP15 numunesi en düşük kapilarite katsayısına sahip olan numune olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of the use of blast furnace slag, ground basaltic pumice and blast furnace slag + ground basaltic pumice as mineral admixtures on concrete pipes durability were investigated. The reference mixes were modified with 5, 10, and 15 % of blast furnace slag, ground basaltic pumice, and equal amount of blast furnace slag and ground basaltic pumice in place of fine aggregate. The concrete pipes have been tested according to the standard procedures (TS 821 EN 1916). Sulfate ressitance and permeability of referance and blast furnace slag, ground basaltic pumice concrete pipes were investigated. From these tests, it is observed that the fracture load of the concrete pipes containing blast furnace slag, ground basaltic pumice is more than that of the concrete pipes without containing mineral admixtures. The top loads of the concrete pipes have increased when the blast furnace slag rate is increased. According to the obtained results, it is seen that after twenty eight days the top load strength concrete pipes containing 15% blast furnace slag has been increased 5% the top load strength of the concrete pipes. The results create perspectives of forecasting the durability of pipes concrete depending on the types and amount of additives. Furthermore, specimen YP15 was found to have higher sulfate resistance than that of the reference concrete. According to the cappilarity experiment results, the highest cappilarity coefficient belongs to the refferace sample and the lowest capillarity coefficient belongs to YP15 sample.