Amin, piridin ve enamin oksitlerin dimetiltiyokarbamatlarının reaksiyonları
Reactions of amine, pyridine and enamine oxides' dimethyllthiocarbamate
- Tez No: 269256
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ZAİM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Piridin N-oksitlerin dimetiltiyokarbamoil klorür ile olan reaksiyonları literatürde var olan bilinen bir reaksiyondur. Bu reaksiyona göre piridin N-oksitlerin elektron verici sübstituentler varlığında yüksek oranda indirgendiği, elektron çekici sübstituentler varlığında ise çevrim reaksiyon ürünlerinin baskın geldiği görülmektedir. Bizim çalışmamızda da öncelikle farklı tersiyer amin N-oksitler sentezlenip bu N-oksitlerin dimetiltiyokarbamoil klorür ile olan reaksiyonları incelenmiştir. Reaksiyonlar sonucunda tersiyer amin N-oksitlerin neredeyse tamamının sorunsuz bir şekilde yüksek verimlerle indirgendiği görülmüştür.Çalışmamızın ikinci aşamasında ise farklı nitron türevleri sentezlenip bu nitronların dimetiltiyokarbamoil klorür ile olan reaksiyonları incelendi. Bu kısımda dimetiltiyokarbamoil klorür'ün nitronlarla farklı türde reaksiyonlar verdiği ve yeni bileşiklerin oluştuğu sonucuna varıldı.Üçüncü aşamada ise 4-tert-butilpiridin N-oksidin dimetiltiyokarbamoil klorür ile olan reaksiyonu farklı tuzlar varlığında incelenmiştir. Literatürün aksine indirgemenin değil çevrim ürününün baskın olmasına çalışılsa da bu aşamada başarılı olunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The reactions of pyridine N-oxides with dimethylthiocarbamoyl chloride is known and has already been in literature. According to this reaction, pyridine N-oxides were reduced at high rates in the presence of electron-donating substituents but in the presence of the electron attractive substituents, rearrangement products become dominant. In our work different tetriary amine N-oxides were synthesized primarily and the reactions of these N-oxides with dimethylthiocarbamoyl chloride were examined. As a result of reactions of tertiary amine N-oxides , almost all of the N-oxides were reduced smoothly with high yields.In the second phase of our study, various nitrones were synthesized and the reactions with dimethylthiocarbamoyl chloride were examined. In this section, the reaction types of dimethylthiocarbamoyl chloride with nitrones was different and the formation of new compounds were observed.In the third phase, the reaction of 4-tert-butilpiridin N-oxide with dimethylthiocarbamoyl chloride was examined in the presence of different salts. Attempts to shifting reaction from deoxygenation to rearrangement failed in all experiments