AlMg3/SiCp kompozitlerin işlenebilirliğinin araştırılması
Investigation of its machinability in ALMg3/SiCp composites
  1. Tez No: 269260
  2. Yazar: VOLKAN ÖZYURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLHAN ÜRKMEZ TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, ?AlMg3/SiCp Kompozitlerinin Üretimi ve Mekanik Özelliklerdeki Değişimlerin İncelenmesi?(ÜRKMEZ, N.), isimli doktora tezinde üretilmiş Al matrisli SiCp takviyeli kompozit malzemelerin işlenebilirliği araştırılmıştır. Deneylerde %0, %5 ve %25 hacim oranlarında SiCp takviyeli kompozitler kullanılmıştır. İşlenebilirlik deneyleri freze tezgahında kaplamasız karbür kesici takım kullanarak yapılmıştır. Farklı takviye oranlarına sahip kompozit malzemelerde takviye oranının işlenebilirliğe etkisinin incelenmesi için deneyler sabit hacimde, sabit kesme derinliğinde, farklı kesme hızlarında ve farklı ilerlemeler kullanılarak yapılmıştır. İşlenebilirliğe etki eden parametrelerin değişimi ile kesme kuvvetlerindeki değişim, yüzey pürüzlülük değerleri ve talaş yapısının değişimi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is investigated that machinability of Al-matrixed reinforced composite materials derived from Ph.D thesis (dissertion subject: Examined of Production of AlMg3/SiCp Composites and its mechanical property variations). In tests, it is used SiCp reinforced composites of 0%, 5% and 25% volume ratios. Machinability tests are performed using uncoated carbide cutting tools in the freeze milling . In composite materials having different volume ratios, the tests are performed using different progress in different shear velocities, constant volume, constant shear deep. The changing of parameters of machinability effects with variation of shear forces, surface roughness values and variation chip form are examined.