AlMg3/SiCp kompozitlerinin basma dayanimi özelliklerinin incelenmesi
Investigation of compressive strength behaviour of AlMg3/SiCp composites
- Tez No: 269598
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLHAN ÜRKMEZ TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
AlMg3 alüminyum alaşımı ısıl işlemle sertleştirilemeyen bir alaşım olduğundan dayanım ve sertlik özellikleri soğuk plastik şekillendirme ile arttırılabilmektedir. Yüksek dayanıma sahip, plastik şekil değiştirme özelliği ve kaynak edilebilirliği yüksek olan bu alaşım SiCp ile takviye edilerek daha üstün özellikte malzemeler elde edilebilmektedir. Bu çalışmada, koruyucu argon gazı atmosferi altında yarı katı karıştırma tekniği ve sıkıştırma döküm yöntemi ile üretilmiş kompozit malzemeler kullanılmıştır. Soğuk biçimlendirme uygulanmış ve uygulanmamış olarak iki grup halinde incelenen farklı hacimsel takviye oranlarına sahip AlMg3/SiCp kompozitlerinin basma yükleri karşısındaki davranışları araştırılmıştır. Basma deneylerinde, malzemelerin basma dayanımlarının matris içerisindeki takviye hacimsel oranları ile doğrusal olarak arttığı, kompozit malzemelere uygulanan soğuk biçimlendirme işlemleri sonucunda da takviye ilavesi ile kazanılan dayanım artışına ek artışlar meydana geldiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
AlMg3 aluminium alloy, which can?t harden by heat treatment; can have better strength and better hardness by cold rolling. Also this alloy has high strength, high plastic strain and good welding ability. By adding SiCp particle reinforcement to this alloy much more superior materials can be obtained. In this study, the composites which were produced by employing the squeeze casting method after semi-solid stirring under protective argon gas atmosphere, are used. The composites are separated into two groups as cold-rolled and as cast and then compressive behaviour of AlMg3/SiCp composites which have varied volume fractions of particle reinforcement under compressive loads, are investigated. Consequently; after compression tests, the compressive strength of materials are increased linearly with the increasement of volume fraction of reinforcement in the matrix alloy and by applying cold-rolling treatment to composite materials, much more strength increasement occured additive to increasement of volume fraction of reinforcement.