Programlanabilir mikrodenetleyici kullanarak mekanik kumandalı araç klimalarının otomatik kontrollü olmalarını sağlatacak bir sistemin tasarımı ve deneysel araştırılması
Using programmable micro controller to changing mechanical controller air condition to automatic controller air condition system design and application
  1. Tez No: 269264
  2. Yazar: MUSTAFA KEMAL TEZCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİLMİ KUŞÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Programlanabilir mikro denetleyici kullanarak mekanik kumandalı araç klimalarının otomatik kontrolü olmalarını sağlatacak bir sistemin tasarımı ve deneysel ara?tırılması tezi Trakya Üniversitesi Fen bilimleri enstitüsü makine mühendisliği ana bilim dalında gerçekle?tirilmi?tir.Günümüzdeki araçların çoğunda meteorolojik etkenlerden kaynaklanan olumsuz koşulları gidermek için, ısıtma(kalorifer) ve soğutma(klima) sisteminin kombinasyonundan oluşan iklimlendirme sistemleri kullanılmaktadır.Bu çalışmada SHT-11 nem ve sıcaklık sensörü ile araç içerisindeki sıcaklık değeri, ds1820 sıcaklık sensörü ile araç dışı sıcaklık değeri ölçülmekte alınan veriler PİC18F452 mikro denetleyici tarafından işlenerek araç içerisindeki değerleri, butonlar vasıtası ile girilen sıcaklık ve nem değerlerinde dengelemektedir. Ayrıca LCD ekran ile ölçülen değerler ve diğer parametreler ekranda yazdırılıp Fan hızı ayarı, Hava yönü kontrolü ve iç-dış hava çevrimi kontrolü elektronik olarak değiştirilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Using programmable micro controller to changing mechanical controller air condition to automatic controller air condition system design and application thesis, was held in the major fields of mechanical engineering , Trakya University Graduate School of Science.Nowadays, the majority of vehicles due to meteorological factors to eliminate the negative conditions, heating and cooling systems consisting of combinations of air conditioning systems are used.In this study, sht-11 humidity and temperature sensor used to measure inside temperature, ds1820 temperature sensor used to measure outside vehicle temperature is measured data from Pic 18f452 micro controller processed by tools in the values of buttons by means of entering the temperature and humidity levels regulates. LCD screens also display measured values and other parameters set fan speed, air direction control, and inner-outer loop control of air can be changed electronically.