Karbon nanotüplerin çökme davranışlarının sürekli ortam kiriş modelleri kullanılarak incelenmesi
The deflection behaviour of carbon nanotubes using continuum beam models
  1. Tez No: 269276
  2. Yazar: SEÇİL SEÇGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN AYDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada çok duvarlı karbon nanotüplerin çökme davranışları sürekli ortam kiriş modelleri kullanılarak incelenmektedir. Klasik Euler-Bernoulli kiriş teorisi N-duvarlı karbon nanotüplerin çökmesi için formüle edilmiştir. Tek duvarlı karbon nanotüplerin düşey doğrultudaki yükler etkisinde çökmesi analitik olarak incelenmiştir. Basit destekli çok duvarlı tüplerin çökmesi Navier tipi çözüm yöntemiyle incelenmiştir. Genel sınır şartlarındaki çok duvarlı karbon nanotüpler için bir Sonlu Farklar formülasyonu geliştirilmiştir. Genel formülasyon kullanılarak farklı sınır şartları ve geometrik parametreler için tek ve iki duvarlı karbon nanotüplerin çökme davranışı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, bending of multi-walled carbon nanotubes is studied using continuum beam models. Classical Euler-Bernoulli beam theory is formulated for bending of N-walled Carbon Nanotubes. The bending of singlewalled Carbon Nanotubes is investigated analytically. Navier type solution method is used for the bending of multiwalled simply supported Carbon nanotubes. A Finite Difference method is developed for the multiwalled Carbon Nanotubes with general boundary conditions. After general formulation, the bending of single and double-walled Carbon Nanotubes with different boundary conditions is investigated parametrically.