Belirsizlik analizi ve bazı uygulalamaları
Uncertainty analyses and applications
- Tez No: 269283
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada, deneysel çalışmaların daha sağlıklı sonuçlar verebilmesi amacıylayapılan belirsizlik analizi hesabının önemi vurgulanmış ve örnek veriler baz alınarakdeğişkenlerin deney sonucuna etkileri tespit edilmeye çalışılmıştır. Sisteminbelirsizliğine etki eden değişkenler belirlenmiştir. Farklı gıda maddeleri için verilenefektif difüzyon katsayılarının belirsizlik analizi yapılmıştır. Çalışmada farklı geometrikşekillerde farklı gıda maddelerinin difüzyon katsayıları ele alınmıştır. Difüzyondenklemlerine küçük kareler yöntemi uygulanarak toplam belirsizlik bulunmuştur.Veriler hesaplanırken farklı sıcaklık değerleri ve farklı belirsizlik değerleri seçilmiştir.Bu değerler rastgele seçilmiş, bazı değişkenler sabit kalmak şartıyla diğer değişkenlersık aralıklarla değiştirilmiştir. Her cisim için farklı sıcaklık ve belirsizlik değerleri içinrastgele 10 değer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is that to emphasize the importance of uncertainty analysiscalculation for the purpose of giving more healthier results of experimental studies.Effect of variables to the experiment result based on sample dates could be fixed. Thevariables that effect to the uncertainty of the system were defined. An uncertaintycalculation was made according to diffusion coefficient defined for different objects.During the studies diffusion coefficient of different objects at different geometricalshapes were based on. The total uncertainty was obtained when the diffusion coefficientwas derived. Different temperature and error values are selected while the dates werecalculated. These values were randomized, the other variables were changed frequentlyprovided that one variable steady. 10 random values are given for every object and fordifferent temperature and error values.