Kompozit metal köpük malzemelerin mekanik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of mechanical properties of composite metal foam
- Tez No: 269289
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLHAN ÜRKMEZ TAŞKIN, YRD. DOÇ. DR. VEDAT TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, farklı oranlarda SiCp takviyesi içeren EN AW-5083 alüminyum alaşımına köpük yapıcı tozlar eklenerek kapalı hücreli kompozit metal köpük üretimi gerçekleştirilmiştir. Takviye oranı ve takviye boyutundaki değişimin kompozit metal köpüğün basma özellikleri ve köpürme davranışı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Takviye oranının artması ile birlikte metal köpük malzemenin yoğunluğu azalmış, lineer genleşme miktarı artmıştır. Takviye oranının artması ve takviye boyutunun düşmesiyle gözenek boyutlarının küçüldüğü, gözeneklerin daha düzgün bir dağılıma sahip olduğu gözlenmiştir. Aynı bağıl yoğunluğa sahip kompozit köpüklerde takviye oranındaki artışla birlikte plato gerilmesi ve enerji sönümleme oranında artış olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, closed cell composite metal foam were fabricated from EN AW-5083 aluminum alloy with reinforced by different fraction of SiCp using a blowing agent. The effect of size and fraction of SiCp on the foaming and compressive behavior of composite metal foam were investigated. Linear expansion and density of metal foam declined with increasing fraction of SiCp. With increasing fraction of reinforcement and decreasing size of the SiC particle, pore size is become smaller and more uniform distribution of pores have been observed. Compare to the same relative density of composite foam, plateau stress and energy absorption increased with increasing fraction of SiCp.