Görüntü işleme teknikleri ile şeftali ve elma sınıflandırma
Apple and peach classification using image processing technics
  1. Tez No: 269290
  2. Yazar: ESER SERT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DENİZ TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Yüksek lisans tezi, Görüntü işleme teknikleri ile şeftali ve elma sınıflandırma, T.C. Trakya Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı.Ülkemizin çeşitli yerlerinde elma ve şeftali üretimi yapılmakta olup elde edilen ürünler gerek yurt içine gerekse de yurt dışına gönderilmektedir. Üretilen ürünleri ticari amaçla pazarlamak için birtakım fabrikasyon işlemlerinden geçirmek gerekmektedir. Ürünler fabrikaya alındıktan sonra kalite testlerinden geçirilip belirlenen standartlara göre sınıflandırılması yapılmaktadır. Bu çalışmada elma ve şeftalinin özellikleri kullanılarak sınıflandırma işleminin yazılım ve elektronik donanım işbirliği içerisinde yapılması hedeflenmekedir.ANAHTAR KELİMELER: Meyve Sınıflandırma, Görüntü İşleme, Yük Hücresi
Özet (Çeviri)
Master's Thesis, Content, Peach and Apple Classification Through Image Processing Techniques, The Division of Computer Engineering, Physical Sciences Institute, Trakya University.The production of apple and peach is done in different parts of our country and these products are sent either stateside or abroad. In order to marked the produced products in a commercial sense, some factory ? made processes are necessery. After having taken the produced products to factory , these products are tested for quality test and are classified according to determined standarts. In our study, the properties of apple and peach is used to aim the building of the cooperation of software and electronics hardware of classification process.KEY WORDS: Fruit Classification, Image Processing, Load Cell