Kamu kesiminde sağlık hizmetlerinin gelişimi ve kamu harcamaları açısından analizi: Türkiye 1973-1990
  1. Tez No: 26934
  2. Yazar: ZÜHRA YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT HEREKMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZET Günümüzde, insan sermayesine yapılan en önemli yatırımlardan biri olarak kabul edilen sağlık hizmetleri, yarattığı dışsallıklar nedeniyle her zaman kamu kesiminde varlığını korumuştur. Özellikle, sağlık sektörü açısından belirlenen politikalar, bu doğrultuda hazırlanan plânlar, örgütlenme ve temel sağlığa yönelik hizmetler devletlerin sorumluluğuna bırakılmıştır. Tüm ülkelerde, sağlık harcamaları giderek yükselen oranlarda artmaktadır. Bu artış zaman, zaman gayri safi ulusal gelirlerin artışından daha fazla olabilmektedir. Sağlık ı harcamalarının finansman biçimi, ülkelerin kişisel gelir düzeyine, siyasal tercihlere ve sağlık sektörünün organizasyon yapısına göre değişmektedir. Ülkemizde, toplumun % 40'ı sosyal güvenlik sisteminin dışındadır. Yapılan sağlık harcamaları gayri safi ulusal gelirin % 3'ü dolayındadır. Bu durum, gelişmiş ülkelerin ortalamasının oldukça gerisindedir. Yapılan toplam sağlık harcamalarının yaklaşık yansı kamu kesimince gerçekleştirilmektedir. Ancak, sağlık hizmetlerinde ulaşılan sonuç, tür ve sayısal yönden istenilen durumda değildir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Health services which are accepted to be an essential investment to human capital has always preserved its existence in public sector, due to the externalities it created. Especially policies, plans and organizations regarding health sector, and services related to basic health are left as a responsibility to governments. Health expenditures rise at increasing ratios in all countries. They sometimes exceed the rate of increase in gross national incomes. The way health expenditures are financed varies according to the individual income level, political preferences and organizational structure of health sector in a country. In our country 40 % of the society is out of the social safety system; and health expenditures done are about 3 % of the gross national income. This is for below the average of developed countries. About half of the total health expenditures are done by the public sector. Yet, the results reached in the health sector is inadequate in quality and quantity.