Radiation characteristic analysis of tapered slot antennas
Sönümlenen yarık antenlerin ışıma karakteristiği analizi
  1. Tez No: 269391
  2. Yazar: AYKUT CİHANGİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM AYDIN ÇİVİ, YRD. DOÇ. LALE ALATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma ile sönümlenen yarık antenlerin fiziksel özelliklerinin ışıma örüntüsüneetkilerini araştırmak ve iki farklı sönümlenme tipi arasında yapılacak geçişlerle ışımaörüntüsünde yeniden şekillendirilebilirlik elde edilebilme olasılığını araştırmakhedeflenmiştir.Genel olarak bir sönümlenen yarık antenin ışıma örüntüsünü etkileyen üç fizikselözellik vardır. Bunlar anten boyu, açıklık genişliği ve toprak uzantısıparametreleridir. Geniş bantlı bir mikroşerit hattan yarık hatta geçiş tasarımısonrasında, ANSOFT firmasının ticari bir elektromanyetik benzetim yazılımı olanHFSS ile anten parametrelerinin yarım açı huzme genişliği ve yan lob seviyesiüzerine etkileri araştırılmıştır. Sabit Genişlikli ve Doğrusal Sönümlenen YarıkAntenlerin ışıma karakteristikleri karşılaştırılmıştır. Analiz sonucunda DoğrusalSönümlenen Yarık Antenlerin daha dar huzme genişliği ve daha yüksek yan lobseviyesine, Doğrusal Sönümlenen Yarık Antenlerin ise daha geniş huzme genişliğive daha düşük yan lob seviyesine sahip olduğu gözlemlenmiştir. Yenidenşekillendirilebilir bir anten elde etmek için Sabit Genişlikli ve Doğrusal SönümlenenYarık Antenler arasında bir geçiş mimarisi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of changes in the physicalparameters of tapered slot antennas (TSA) on their radiation characteristics and alsoto explore the possibility of reconfiguration in the radiation pattern of TSA byswitching between two different types of tapering.There are mainly three physical parameters that affect the radiation pattern of TSAs.These are antenna length, aperture width and the ground extension. After designing awideband microstrip line to slot line transition, the effect of antenna parametervariations on the beamwidth and sidelobe level of the antenna are investigatedthrough the use of a commercially available electromagnetic simulation softwareHFSS by ANSOFT. The radiation characteristics of constant width slot antennas(CWSA) and linearly tapered slot antennas (LTSA) are compared. It is observed thatCWSAs exhibit narrower beamwidth and higher sidelobe level whereas linearlytapered slot antennas (LTSA) have wider beamwidth with lower sidelobe levelcompared to each other. A novel switching architecture between CWSA and LTSA isproposed to obtain a reconfigurable antenna.