Culture-space relationship: Japanese traditional residential interiors
Kültür mekan ilişkisi: Geleneksel Japon konutu iç mekanları
- Tez No: 26943
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YILDIRIM YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET KÜLTÜR MEKAN İLİŞKİSİ: GELENEKSEL JAPON KONUTU İÇ MEKANLARI ELİF ERDEMİR İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü Yüksek Lisans Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Yıldırım Yavuz Şubat 1993 Bu tezin amacı, kültür ve mekan arasındaki ilişkiyi Japon kültürü ve geleneksel Japon konutu iç mekanları örneğiyle ortaya koymaktır. Bu nedenle öncelikle kültür ve mekan tanımları kısaca yapılmaktadır. Belirlenen kültür öğeleri; aile, din ve felsefe, yerleşimin coğrafi nitelikleri ve iklim özellikleri, toplumun antropometrik verileri ve mekan algılama biçimleri, Japon kültür anlayışı çerçevesinde incelenmektedir. Geleneksel Japon konutu iç mekan elemanları, genel organizasyonları çerçevesinde; giriş, odalar, döşemeler, mobilya ve kayar bölmeler, diğer servis elemanları ve iç mekanın bir uzantısı olan veranda ve bahçeler kısaca anlatılmakta ve bu doğrultuda kültürel verilerin geleneksel Japon konutu iç mekan öğelerini nasıl etkilediği incelenmektedir. Anahtar Sözcükler : Küftür, mekan, Japon kültür öğeleri, geleneksel Japon iç mekanları, Japon kültürünün mekana etkileri iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT CULTURE - SPACE RELATIONSHIP JAPANESE TRADITIONAL RESIDENTIAL INTERIORS ELİF ERDEMİR M.F.A. in Interior Architecture and Environmental Design Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Yıldırım Yavuz February 1993 The aim of the present study is to put forth the relationship between culture and space, through the examples from Japanese culture and Japanese traditional residential interior spaces. Therefore, at the first attempt culture and space concepts are defined. Then cultural determinants; family, religion and philosophy, site and climate, anthropometry and perception of space are analysed through the Japanese point of view. Traditional Japanese residential interior space elements; entrance, rooms, furniture and sliding screens, other services and being an extension of interior space veranda and garden are explained briefly according to their general organization. Within this context, the effects of Japanese cultural variables on Japanese traditional residential interiors are discussed. Key Words : Culture, space, Japanese culture, Japanese traditional residential interiors, effects of culture on interior space