Tornalama takım tezgahlarında delik delme operasyonları sırasında ortaya çıkan kesme kuvvetleri ve ısı etkisinin araştırılması
Investigation of the effects of cutting forces and temperature which occure during drilling operations on lathes
  1. Tez No: 269457
  2. Yazar: MUHARREM USTA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUNUS KAYIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
Bu çalışmada, DDK 40 küresel dökme demir ve AISI 1050 malzemeleri karbür matkaplarla delinmiştir. Deneylerde TiAlN kaplamalı ve kaplamasız iki ağızlı helisel karbür matkap kullanılmıştır. Farklı kesme parametreleri kullanılarak, üniversal ve CNC torna tezgahlarında 150 civarında delik delinmesiyle deney yapılmıştır. Deliklerin delinmesi sırasında kesme kuvvetleri ve sıcaklıklar ölçülmüştür. Kesme kuvvetlerinin ve torkun ölçülmesinde dinamometre, sıcaklığın ölçülmesinde ise ısıl çifti (termokupl) yöntemi kullanılmıştır. CNC ve üniversal torna tezgahlarına yönelik olarak kuvvetlerin ölçülebilmesi için özel bağlama aparatları tasarlanarak imal edilmiştir. Isıl çifti ile sıcaklıkların ölçülmesinde matkapların iç soğutma kanallarından faydalanılmıştır. Malzemelerin boydan boya delinmesiyle elde edilen delikler üzerinde, yüzey pürüzlülüğü, çap büyümesi ve sapmalar ölçülmüştür. Elde edilen tüm veriler kayıt altına alındıktan sonra değerlendirilmiştir. Sonuç olarak ilerleme arttıkça, tork ve ilerleme kuvvetinin arttığı, delik boyunca sıcaklığın arttığı gözlenmiştir. Elde edilen delikler üzerinde ise, çap büyümesi, daireselliğin değiştiği ve eksen sapmaları gibi bulgular tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, DDK 40 ductile iron and AISI 1050 steel have been drilled by carbide drills. In the experiments TiAlN coated and uncoated carbide twist drills with two cutting edges were used. Around 150 experiments were carried out by using different cutting parameters on universal and CNC lathes. Cutting forces and temperature were measured during the drilling processes. The cutting forces including torques and feed forces were measured by using a dynamometer. The temperatures were measured by using a thermocouple. Two fixturing apparatus were designed and manufactured to mount the dynamometer on universal and CNC turning machine tools. The temperatures of the drills were measured by using two thermocouples from the drill?s coolant holes. After the experiments were carried out, some geometrical properties were controlled for work parts. The experimental results show that torques and feed forces increased with increasing federate, temperature increased with increasing length of drilling holes. Moreover, diameter enlargements, deviations of roundness and axis of holes were determined.