Matbaacılık sektöründe dijital baskı sistemleri: Dijital baskı sistemi ve ofset baskı sisteminin karşılaştırılması
At the printing sector digital print system: Comparision of the digital print system and offset printing system
  1. Tez No: 269473
  2. Yazar: VOLKAN YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENVER AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matbaacılık, Teknik Eğitim, Typography, Technical Education
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada matbaacılık sektörünün yeni tanıştığı dijital baskı sisteminin sektöre etkileri araştırılmıştır. Matbaacılık sektörünün genel durumu, kullanılan sistemler, makineler ve uygulamaların tanıtıldığı bu çalışmada dijital baskı sistemleri ile geleneksel sistemlerin avantajlı ve dezavantajlı olduğu uygulamalara değinilmiştir. Dijital baskı sistemlerinde kullanılan teknikler ve bu tekniklerin kullanıldığı dijital baskı makineleri tanıtılmıştır. Ayrıca bu çalışmada, matbaacılık sektöründe baskısı gerçekleştirilen, dergi, afiş ve broşürü hem ofset baskı makinesinde hem de dijital baskı makinesinde basarak, sonuçların zaman, kalite ve maliyet bakımından karşılaştırılması da yapılmıştır. Geleneksel baskı sistemlerinde baskısı gerçekleştirilemeyen, sadece dijital baskı tekniğiyle yapılabilen uygulamalara da bu çalışmada yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of the digital print system, which the printing sector has just met, is investigated. It has been mentioned about the digital printing systems and the applications where the traditional systems are advantageous and disadvantageousin this study which introduces the general situation of the printing system, the other systems machines and applications. The techniques which are used in the digital printing systems and the machines where these techniques are used , are also introduced. Further more, by printing them, both in offset printing machines; this study compares the outcomes of the magazines, posters, brochures, which are printed in the sector of printing in terms of time, quality and cost. At the traditional digital print systems, tapplications which couldn't be pressed, can only be made by the digital print technques, are mentioned in this study.