Yara iyileşmesinde sistemik egf uygulamasının karaciğer dokusu kollajen ve protein düzeylerine etkisi
The effect of systemic egf on liver tissue collagen and protein levels in wound healing
  1. Tez No: 269478
  2. Yazar: FATMA KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. K. BARBAROS BALABANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Yara, yumuşak dokuların normal anatomik yapı ve fonksiyonunun bozulmasıdır. Yara iyileşmesi, travma ile başlayan ve yeni doku oluşumu ile sonuçlanan hücresel ve biyokimyasal olaylar sürecidir. Operatif veya travmatik olarak dokunun hasar görmesini takiben, her organizmanın öncelikli görevi; kanamayı durdurma, enfeksiyonu önleme, bozulan anatomik bütünlük ile fonksiyonel yapıyı onarmaktır. EGF gibi çeşitli büyüme faktörleri yara iyileşmesi sürecinde önemli rol oynarlar. Yara iyileşmesi sürecinde lokal veya sistemik olarak verilen EGF'nin yara dokusundaki etkileri üzerine çok sayıda araştırma bulunurken EGF'nin iç organlar üstündeki etkisi üzerine araştırma sayısı oldukça azdır. Bu sebeple sistemik olarak verilen EGF'nin karaciğer dokusundaki kollajen ve protein sentezi üzerine etkisini araştırmayı planladık.Deneylerde 200?250 g ağırlıkta 48 adet Wistar-Albino tipi erkek rat kullanıldı. Dorsolateral eksizyonel yara yapılan fareler 2 gruba ayrıldı: 1-Tedavi edilmeyen kontrol grubu 2- Sistemik EGF uygulanan grup. Uygulama grubundaki hayvanlara her gün birer doz olmak koşuluyla intraperitonel (IP) olarak (10ng/ml) EGF verildi. Operasyonun 1, 5, 7 ve 14. günlerinde ratlar anestezi altında kalplerinden kan çekilmek suretiyle feda edildi.Ardından karaciğerleri hemen çıkartılarak bulaşmayı önleyecek şekilde ?30 0C de saklandı. Dokulardaki kollajen konsantrasyonunun tespiti modifiye Lowry metodu ile protein konsantrasyonunun tespiti ise Lowry metodu ile gerçekleştirildi. Sonuçlar Mann Whitney U testi ile karşılaştırıldı.Sonuç olarak, sistemik EGF uygulaması yara iyileşmesinin fazları da dikkate alındığında, kontrollerle kıyas edildiğinde EGF'nin karaciğerdeki kollajen sentezini 7. güne kadar protein sentezini ise 5. güne kadar uyardığı fakat sonraki günlerde bu uyarının ortadan kalktığı ve bu kez EGF'nin kollajen ve protein sentezini baskıladığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Wound is the impairment of soft tissues? anatomic structure and function. Wound healing is the process of the biochemical events that starts with trauma and eventuates with new tissue formation. Followed by operative or traumatic damage of the tissue, the prior mission of all organisms is to cease hemorrhage, prevent infection, repair the impaired anatomic entirety and functional structure. Various growth factors, like EGF, play an important role in wound healing. There are plenty of studies about the effect of local or systemic administration of EGF on wound tissue at wound healing process; however the number of studies about the effect of EGF on internal organs is insufficient. Therefore, we planned to investigate the effects of systemically administered EGF on collagen and protein synthesis of liver tissue.In our study, 48 male Wistar-Albino rats (weight: 200-250g) are used. Dorsolateral excisional wounds are made on the rats and they are divided into 2 groups: 1- Non-treated control group, 2- Systemic EGF administered group. EGF is administered intraperitonally (IP) on post-operation days and the animals are sacrificed on 1, 5, 7 and 14th days by exsanguination under anesthesia. Livers are removed immediately avoiding contamination and stored at ?30 0C. Tissue collagen and protein measurements are performed by modified Lowry method and Lowry method, respectively. Mann Whitney U test is used for statistical analysis of the results.As a result, also taking phases of wound healing into consideration, EGF is found to stimulate collagen and protein synthesis until 7th and 5th days, respectively; however it is found that this stimulation disappeared on the following days and EGF repressed collagen and protein synthesis.