Kalker kırmataş ile üretilen betonların yüksek sıcaklık etkisine dayanıklılığı
Durability of concrete made of limestone crushed aggregate under high temperature effect
  1. Tez No: 269479
  2. Yazar: İLKNUR BEKEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı; kalker kırmataş agrega ile üretilen betonların yüksek sıcaklık etkisi altında fiziksel ve mekanik özelliklerindeki değişimi belirlemektir.Çalışma sürecinde kalker kırma taş agrega, CEM I 42.5 R çimentosu ve süper akışkanlaştırıcı katkı maddesi kullanılarak C20 sınıfı beton üretilmiştir. Taze beton, 100x100x10 cm boyutunda hazırlanan kalıplara dökülmüş ve elde edilen beton plaklara 14 gün standart kür uygulanmıştır. 28. ve 90. günde Ø5*10 cm boyutlu silindir örnekler 3 saat süresince 20 (Ref), 150, 300, 500, 600, 700 ve 800 °C sıcaklık uygulanmıştır. Yüksek sıcaklık uygulanan örnekler havada ve suda olmak üzere iki şekilde soğutulmuştur. Soğutulan örnekler üzerinde; ultrases geçiş hızı, kapiler su emme ve basınç dayanımı deneyleri gerçekleştirilmiştir.Sonuç olarak, sıcaklık yükseldikçe beton basınç dayanımının azaldığı, ultrases geçiş hızının azaldığı, kapiler su emme miktarının arttığı görülmüştür. Diğer taraftan, 20, 150 ve 300 ºC'lerde havada soğutulan örneklerin suda soğutulan örneklere göre basınç dayanımlarının daha yüksek olduğu; 20, 150 ve 300 ºC'lerde havada soğutulan örneklerin ultrases geçiş hızının suda soğutulan örneklere göre daha yüksek olduğu, 500, 600 ve 700 ºC'lerde ise suda soğutulan örneklerin havada soğutulan örneklere göre basınç dayanımlarının daha yüksek olduğu, 500, 600 ve 700 ºC'lerde suda soğutulan örneklerin ultrases geçiş hızının havada soğutulan örneklere göre daha yüksek olduğu; havada soğutulan örneklerin kapilarite katsayılarının suda soğutulan örneklerden fazla olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Main objective of this study is to identify the change in physical and mechanical specifications of concrete made of limestone aggregate under high temperature effect.During this study, class C20 concrete has been produced by using limestone aggregate, CEM I 42,5 R cement and super plasticizer ingredient. Fresh concrete has been poured into 100*100*10 cm molding and a standardized cure has been applied to the prepared concrete for 14 days. On 28th and 90th days, 20, 150, 300, 500, 600, 700 and 800 ºC high temperature has been exposed to cylindrical Ø5*10 cm sized samples for 3 hours. Samples which have been exposed to high temperature were cooled in two ways, by air and water. Tests such as ultrasonic pulse velocity, capillary water absorption and compressive strenght have been implemented on those cooled samples.Finally, it was seemed that as heat increases, compressive strength, ultrasonic pulse velocity, of concrete decreases and capillary water absorption amount increases. On the other hand; it was found that compressive strength of the samples on 20, 150 and 300 ºC temperature which were cooled by air is higher than the samples which have cooled by water; ultrasonic pulse velocity of the samples on 20, 150 and 300 ºC temperature which were cooled by air is higher than ones which have cooled by water; and compressive strength of samples on 500, 600 and 700 ºC temperature cooled under water is higher than ones cooled by air, ultrasonic pulse velocity of the samples on 500, 600 and 700 ºC temperature, cooled under water is higher than ones cooled by air; and capillarity coefficients of samples cooled by air are more than samples cooled by water.