İki ve üç boyutlu olarak modellenen kablolu köprülerin dinamik davranışlarının karşılaştırılması
Comparison of dynamic behaviour of cable stayed bridges which are modeled as 2 and 3 dimensional
  1. Tez No: 269485
  2. Yazar: ABDURRAHMAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KURTULUŞ SOYLUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tez çalışmasında, kablolu köprülerin modal ve dinamik analizlerinde 2 boyutlu ve 3 boyutlu bilgisayar modellemelerinin doğal frekans ve mod şekillerinin karşılaştırılması sonlu elemanlar yöntemi ile yapılarak, sonuçların gerçek yapı davranışına uyumluluğunun değerlendirilmesi planlanmıştır.Gerçek bir yapı sistemi olan Quincy Bayview kablolu köprüsü model olarak alınmış, bu köprü, yapı elemanlarının kütle ve rijitlikleri göz önüne alınarak 2 boyutlu ve 3 boyutlu olarak modellenmiştir. İlk model, 2 boyutlu yapılmış olup diğer iki model 3 boyutlu olarak düşünülmüştür. 3 boyutlu modellerin ilkinde tabliye çerçeve elaman ve buna bağlı rijit elemanlarla tasarlanmış, diğerinde ise tabliye plak olarak modellenmiştir. Burada hem 2 boyutlu modellerle 3 boyutlu modellerin karşılaştırılması yapılmış, hem de 3 boyutlu modellerde kullanılan rijit elemanların modelleme sırasında yapı davranışını ne kadar yansıtabildiği irdelenmiştir. Modeller SAP2000 programında hazırlanmış olup, ADINA sonlu elemanlar programı ile hazırlanan 3 boyutlu model ile sonuçların doğruluğu sorgulanmıştır.Çalışma sonucunda 2 ve 3 boyutlu modellerin yakın sonuçlar vermiş olduğu görülmüş olsa da, gelişen bilgisayar teknikleri ile 3 boyutlu modellemelerin daha etkin ve gerçek yapı davranışına yakın sonuçlar verebildiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to compare natural frequencies and mode shapes of cable stayed bridges obtained from modal analysis for 2 and 3 dimensional finite element computer models and to evaluate the closeness of the results to real life structural behavior.Quincy Bayview Bridge is taken as a real life structure and 2 and 3 dimensional models are performed by considering the masses and rigidities of structural elements. First model is considered as 2 dimensional and the other two are modeled as 3 dimensional. While in the first model of 3 dimensional models, the deck is modeled by frame elements and connecting rigid links to reflect the deck behavior, in the other model the deck is defined by shell elements. In this thesis, not only comparison of 2 and 3 dimensional models are performed but also it is examined that how effectively the rigid links can reflect the real structural behavior. Models are analyzed with SAP2000 computer analysis program, and also an additional 3 dimensional model is prepared with ADINA finite element program for comparison of the results.At the end of the study, even though the 2 dimensional and 3 dimensional models have yielded close results, it is observed that with the developing computer technologies, 3 dimensional models yield more effective and close solutions to real life structural behavior.