Tünellerde radyo dalgası yayılımı modellenmesi
Modelling of radio wave propagation in tunnel environments
- Tez No: 269486
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN AFACAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada temel amaç, tünel tipindeki yapılarda elektromanyetik yayılımın incelenmesidir. Duvarlar üzerinde oluşan yansıma, kırınım etkileri kullanılan yöntemlerle incelenmiştir. Bu çalışmada, uniform yüzey empedanslı bir köşenin kanoniksel problemine çözüm bulunmaya çalışılmıştır. Bir tünel duvar bileşenleri uniform yüzey empedansına sahip duvarlar olarak modellenmiştir. İki yüzeyi farklı empedans sınır şartlarına sahip dik açılı bir köşeden kırınım durumu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis the aim is to analyze the electromagnetic propagation in tunell environments. The reflection and diffraction from tunnel walls are investigated with methods used. In this study the aim is to get a solution for a canonical problem of a wedge with uniform impedance surfaces. A tunnel is modelled as congregates of walls, with the wall being approximated by uniform impedance. The diffraction by a right-angle wedge with different impedance boundary conditions at its two surfaces is analyzed.