2600 MhZ radyofrekans radyasyonun sıçanlarda testis dokusuna etkileri ve melatoninin olası koruyucu etkisi
Effects of 2600 MHz radiofrequency radiation on testical tissue in rats and possible protective effect of melatonin
- Tez No: 594300
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHRİYE SIRAV ARAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Son yıllarda teknolojinin hızla gelişmesi ile cep telefonları, telsiz telefonlar, baz istasyonları, meteoroloji radarları, trafik radarları, mikrodalga fırınlar, TV ve radyo vericileri, uydu vericileri ve alıcıları gibi sistemlerden kaynaklanan Radyofrekans (RF) Radyasyona yoğun olarak maruz kalmaktayız. Bu maruziyetin çeşitli biyolojik etkilere neden olması ve bu etkilerin oksidatif hasara yol açması bilimsel araştırmaların güncel konusudur. Bu çalışmamızın amacı da sıçanlarda, 2600 MHz RF Radyasyonun testis dokusu üzerindeki etkilerini, oluşması muhtemel oksidatif hasarı ve melatoninin olası koruyucu etkilerini tartışmaktır. Çalışmada 36 erişkin erkek Wistar Albino sıçan 6 grup oluşturacak şekilde kullanılmıştır. RF Radyasyon 30 dak/gün, 5 gün/hafta, 4 hafta 21.74 V/m elektromanyetik alan dozu ile uygulanmıştır. 1.grup kontrol grubu olup herhangi bir uygulama yapılmamıştır. 2.grup RF Radyasyon uygulaması almayan ama RF Radyasyon uygulanıyor gibi davranılan sham grubudur. 3.gruba 4 hafta boyunca günde 30 dk RF uygulanmıştır. 4.gruba 4 hafta boyunca haftanın 7 günü, günde tek doz 10mg/kg melatonin uygulanmıştır. 5.grup RF uygulamaları almayan ama uygulanıyor gibi davranılarak 4 hafta günde tek doz 10mg/kg melatonin almıştır. 6.grup 4 hafta, haftanın 5 günü günde 30 dakika RF Radyasyon ve haftanın 7 günü günde tek doz 10mg/kg melatonin uygulanmıştır. Melatonin enjeksiyonu ilgili gruplara her gün(haftanın 7 günü) uygulanmıştır.Deney sonunda sıçanlardan alınan testis dokularında biyokimyasal analizle MDA GSH GSHx ve NO tayini yapılmış ve histolojik olarak Hemotoksilen-Eozin boyamayla morfoloji incelenmiştir. RF Radyasyona maruz bırakılan sıçanların testis dokularında spermatogoniyal hücrelerde vakuolar dejenerasyon, azalmış spermiyum sayısı, seminifer tübül epitelinde apoptotik hücreler ve apoptotik cisimler, intratübüler ödem, köpüksü sitoplazma, bazı seminifer tübüllerde spermatogoniyal hücrelerin germinal epitelden ayrıldığı görülmüştür. Melatoninin bu hasarı azalttığı biyokimyasal analiz verileriyle desteklenmiştir.Yaptığımız çalışma 2600 MHz RF radyasyona belli bir süre maruz kalmanın sıçan testis dokularında oksidatif strese neden olabileceğini ve dokularda yapısal hasar oluşturabileceğini göstermiştir. Antioksidan olarak adlandırılan melatoninle RF radyasyonun olumsuz etkilerinin giderilip giderilmediği incelenmiştir. Testis dokusunun NOx, GSPH, GSPHx ve MDA seviyelerinden elde ettiğimiz veriler ışığında, ayrıca histolojik incelemeler sonucunda melatoninin testis dokusundaki olumsuz etkiye karşı olumlu katkıları olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, with the rapid development of technology, we are exposed to intense exposure to radiofrequency (RF) radiation from mobile phones, cordless phones, base stations, meteorological radars, traffic radars, microwave ovens, TV and radio transmitters, satellite transmitters and receivers. The fact that, this exposure causes various biological effects and oxidative damage, is the popular current subject of scientific research. The aim of this study is to discuss the effects of 2600 MHz RF radiation on testicular tissue, possible oxidative damage and possible protective effects of melatonin in rats. This study includes 36 adult, male Wistar Albino rats. RF radiation was applied with a dose of 21,74 V/m for 30 minutes in a day, 5 days/week, for 4 weeks. The first group was the control group and no application was made. The 2nd group is the sham group that does not take RF radiation application but pretends to be applying RF radiation. Group 3 received 30 min RF exposure daily with 5 days/week for one month. Group 4 received a single dose of 10mg / kg melatonin daily for one month. Group 5 received a single dose of 10mg / kg melatonin per day for one month, pretending to receive RF applications. Group 6 received 30 minutes of RF and a single dose of 10mg / kg melatonin per day for one month. Melatonin was given to rats daily by injection (7 days a week). At the end of the experiment, MDA, GSH, GSHx and NO levels in testicular tissues of rats were determined by biochemical analysis and morphology was examined by Hemotoxylin-Eosin staining. In the testicular tissues of rats exposed to RF radiation, vacuolar degeneration of spermatogonial cells, decreased spermium count, apoptotic cells and apoptotic bodies in seminiferous tubule epithelium, foamy cytoplasm, spermatogonial cells in some seminiferous tubules were seen. It was supported by biochemical analysis data that melatonin reduces this damage.Our study showed that exposure to 2600 MHz RF radiation for a period of time may cause oxidative stress in rat testicular tissues and cause structural damage to the tissues. In addition, Melatonin was used to determine whether the negative effects of RF radiation were eliminated or decreased. In the light of the data obtained from NOx, GSPH, GSPHx and MDA levels of testicular tissue, it was concluded that melatonin increased antioxidant levels against oxidative damage in testicular tissue.