Ecological and systematical studies on the fauna of orthoptera of Samanli mountains, North West of Turkey
Samanlı dağlarının (Kuzey Batı Türkiye) orthoptera faunası üzerine ekolojik ve sistematik çalışmalar
  1. Tez No: 285302
  2. Yazar: AHMET ERDEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Samanlı Dağları'nın Orthopter'leri, 2007, 2008 ve 2009 yıllarında Haziran-Ekim ayları arasında örnekleme yapılarak sistematik ve faunistik olarak incelenmiştir. Çalışmada, 7 familya, 15 altfamilya, 53 cins, 75 türe ait 933 Orthopter örneği incelenmiştir. İncelenen örnekler Abant İzzet Baysal Üniversitesi Entomoloji Müzesi'nde (AİBÜEM) saklanmaktadır. Bunlardan 33 tanesi bölge için Euchorthippus declivus (Brisout de Barneville, 1848) da Türkiye için yeni kayıttır. Batı Karadeniz Bölgesi'nde bulunan Bolua turkiyae Ünal, 1999, İç Anadolu Bölgesi'nde bulunan Poecilimon kutahiensis Werner, 1901 ve Güneydoğu Avrupa'da bulunan Euchorthippus declivus (Brisout de Barneville, 1848) türlerinin Samanlı Dağları'nda bir arada bulunması, çalışılan alanın bu üç bölgenin kesişimi olduğunu göstermiş ve bu türlerin dağılımı açısından bir geçiş bölgesi olduğunu kanıtlanmıştır. Tropidopola graeca graeca Uvarov, 1926 türü tropik bölge elemanıdır ve buçalışmadaki kaydı en kuzey kaydı olmuştur. Yapılan çalışmalarda alanın kuzey bakısında Karadeniz, güney bakısında Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü gözlemlenmiştir. Ayrıca türlerin fenolojileri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Orthoptera of Samanlı Mountains was studied faunistically and ecologically by collecting samples between June and October, in the years 2007, 2008, and 2009. In this study 933 specimens belong to 7 families, 15 subfamilies, 53 genera and 75 species have been examined. The examined material is stored at Abant İzzet Baysal Üniversitesi Entomoloji Müzesi (AİBÜEM). 33 of these species are new for this area and Euchorthippus declivus (Brisout de Barneville, 1848) is recorded in Turkey for the first time. The colocalizations of the three species which are Bolua turkiyae Ünal, 1999 found in the Western Black Sea Region, Poecilimon kutahiensis Werner, 1901 found in the Central Anatolia and Euchorthippus declivus (Brisout de Barneville, 1848) found in Southeast Europe, in the Samanlı Mountain district showed that this area has been the intersection of these three region and also proved that it was thetransition area of these three faunas. Tropidopola graeca graeca Uvarov, 1926 is a member of tropical region and its location in this study is the northernmost record. In this study, it was observed that the north rim of this area showed Black Sea climate and the south rim of that showed Mediterranean climate. In addition, the phenology of the specieswas determined.