Aysantı Beli (Ayaş-Ankara) florasının tehdit altındaki türleri
Threatened species on the flora of Aysantı Beli (Ayaş-Ankara)
  1. Tez No: 269492
  2. Yazar: GÜL AYYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MECİT VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışma, araştırma alanı olan Aysantı Beli (Ayaş/Ankara) bölgesinde yayılış gösteren ve tehlike kategorisinde yer alan 6 türün (Aethionema dumanii, Aethionema turcicum, Astragalus densifolius subsp. ayashensis, Astragalus panduratus, Crepis purpurea ve Campanula damboldtiana) yerinde tespit edilmesi amacıyla yapılmıştır. Bu sayede hedef türlerin alandaki son durumları ortaya konmuş; yaşam alanı genişliği, habitatlarının niteliği, populasyon büyüklükleri hakkında bilgiler verilmiştir. Çalışma sonucunda elde edilen verilere göre hedef türlerin IUCN Kırmızı Liste Sınıfları ve Ölçütleri'ne göre değerlendirilmesi tekrarlanarak tehlike kategorileri yeniden belirlenmiştir. Türler üzerinde tehdit oluşturan unsurlar ve koruma önlemleriyle ilgili açıklamalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The object of this study is to obtain information about the last conditions such as distribution area, current population size, habitat quality, the main threats to six target species (Aethionema dumanii, Aethionema turcicum, Astragalus densifolius subsp. ayashensis, Astragalus panduratus, Crepis purpurea and Campanula damboldtiana) which are located on Aysantı Beli (Ayaş/Ankara) region. Six target species were observed in their own habitat in the area. Red List Categories of the target species were reevaluated according to IUCN Red List Categories and Criteria by using the data that derived from the study. Consequently, the detailed explanation for features of threatening factors to these species and conservation measures have been given.