Hastanelerde poliklinik ve tanı birimleri arası sirkülasyon ve fonksiyonel konfor analizi
Circulation and functional comfort analysis between polyclinics and diagnostic units in hospitals
  1. Tez No: 269493
  2. Yazar: GÜLHAN KARAKAŞLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSU AKALIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Mekansal organizasyon ve hastaneyi oluşturan birimlerin birbiri ile ilişkileri hastane tasarımını etkileyen önemli faktörlerdir. Gün geçtikçe ilerleyen tıp bilimi hastane mekan tasarımlarına da yansımaktadır ve bu durum mekansal ilişkileri de etkilemektedir. Tıp bilimindeki gelişme özellikle tanı birimlerinde ilerleme kaydedilmesini sağlamıştır. Poliklinik ve tanı birimleri arasındaki ilişki, bu ilerleme sayesinde gün geçtikçe kuvvetlenmiştir ve iki birim arasındaki kullanıcı akışı artmıştır. Kullanıcı sirkülasyonunun artması sonucunda mekansal ihtiyaçlar ve fonksiyonel konfor koşulları, mekansal tasarımlar için önemli veriler haline gelmiştir. Tez kapsamında ele alınan dört hastane örneğinde poliklinik ve tanı birimleri arası sirkülasyon analizi; hastane girişleri, plan sistemi, poliklinik ve tanı birimi ilişkisi, bekleme alanları ve yoğunlaşan alanlar başlıkları altında incelenmiştir. Fonksiyonel konfor analizi ise mesafe, mekansal büyüklükler, doğal aydınlatma ve yön bulma başlıkları altında irdelenmiştir. Bu tezde ortaya konan poliklinik ve tanı birimleri arasındaki ilişki analizinin, ileriki dönemlerde yapılacak olan hastane tasarımları için bir kaynak oluşturması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Interrelations of spatial organization and units which compose hospitals are important factors that effect hospital design. Daily progressing medical science determines the design of hospital spaces and the spatial relationships. Advance in medical science enable progress especially in diagnostic units. The close relation between polyclinic and diagnostic units, this relation gets stronger from day to day and this, in turn, has increased the user circulation. Spatial needs and functional comfort conditions as a result of increase in user circulation became important for spatial organisations. At four hospital examples which are considered in the context of this thesis, circulation analysis between polyclinic and diagnostic units are examined under the titles of hospital entrances, plan systems, polyclinic and diagnostic unit relations, waiting areas and intensified areas. As for functional comfort analyses, this is investigated under the titles of distance, spatial sizes, natural lighting and wayfinding. In this thesis, analyses of relationship between polyclinic and diagnostic units expected to provide source material for future hospital designs.