Çok katlı yapılarda bina tanımlayıcı özellikleri kullanılarak Monte Carlo simülasyon yöntemi ile maliyet tahmini
Cost estimating with Monte Carlo estimation method using building descriptive properties in multi storey buildings
- Tez No: 269502
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP KANIT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, İnşaat Mühendisliği, Technical Education, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Maliyet tahmininin gerçekçi ve hızlı bir şekilde yapılabilmesi hem yatırımcı/mal sahibi, hem de yüklenici için çok önemlidir. Yatırımcı, yatırım için gerekli finansmanı sağlayabilmek için yapacağı yatırımın bütçesini bilmek isterken, yükleniciler ise uygun fiyat vererek ihaleyi kazanmak (kazandıktan sonra da kâr etmek) için maliyeti doğru tahmin etmek isterler.Bu çalışmada, yapı maliyetlerinin Monte Carlo Simülasyon Yöntemi (MCSY) ile tahmin edilmesi amacıyla bir model oluşturulmuş ve betonarme taşıyıcı sistemli ve benzer nitelikteki çok katlı toplu konut projelerinin inşaat maliyetleri ve bina tanımlayıcı özelliklerinden faydalanılmıştır. Simülasyon modeline girilecek olan bina tanımlayıcı özellikleri, bu yapıların projelerinden hesaplanan; toplam yapı maliyetleri, son kat tavan yükseklikleri, cephe alanları, cephe boşluk alanları, dolu cephe alanları, tip kat alanları, toplam kat sayıları, ortalama daire alanları, toplam daire alanları, toplam kat alanları, toplam daire sayıları vb. parametreler arasından seçilmiştir.Bu olgunun matematiksel modelinin kurulabilmesi için Regresyon Analizi (RA) ile yapılan incelemeler ile verilerin kendi aralarındaki ve toplam maliyet ile ilişkileri incelenmiş ve Monte Carlo Simülasyon Yöntemi ile tahmini yapı maliyeti oluşturulmuştur.Elde edilen bulgulara göre, Monte Carlo Simülasyon Yönteminin bu alandaki çalışmalarda kullanılmasının, mevcut yöntemlerin gözden geçirilmesi ve daha verimli tahminler için avantaj sağlayacağı ve farklı yapı tipleri için benzer araştırmaların yapılmasının olumlu gelişmeler yaratacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
It is very important to be able to do cost estimating fast and realistic for both investor and contractor. While the investors wants to know the budget of future investment, in the other hand; the contractors wants to estimate the cost truly to obtain the bid by giving a proper tender offer (and make aprofit after won the bid).In this thesis, a model has been created for forecasting costs with Monte Carlo Simulation Method (MCSM) and construction costs and building descriptive properties of multiple reinforced concrete residential buildings entered the system as data. Some elements, which has calculated from projects like building elevations, unit numbers in a flat, normal flat areas, heights of flats, total flats, outer surface?s empty areas, outer surfaces total areas and average areas of the units in normal flats were used as building descriptive properties.It has been studied the relationship between datas and total cost by regretion Analysis (RA) to create a mathematical model of this subject and the cost has been estimated by using Monte Carlo Simulation Method.According to these results, Using Monte Carlo Simulation Method for solving this kind of problems, will be useful for to check current methods and more succesful estimates and studying with similar methods for calculating different kind of buildings costs, will create positive developments.