Nano partiküller ile kuvvetlendirilmiş alüminyum metal matris kompozitlerin korozyon özelliklerinin belirlenmesi
Determination of corrosion proporties of aluminum metal matrix composites reinforced with nano particles
- Tez No: 269505
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN KIYAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Chemistry, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmada, konvansiyonel sıcak presleme yöntemiyle üretilmiş Al-Cu/Al2O3 in-situ nano kompozitlerin korozyon direnci oda sıcaklığında ve 0.1M NaCl çözeltisi içerisinde araştırıldı. Kompozitler ağırlıkça %80 Al ve %20 CuO içeren toz karışımı kullanılarak farklı sinterleme sürelerinde hazırlandı. Kompozitlerin karakterizasyonun da taramalı elektron mikroskobu (SEM) ve X-ışını difraktometre (XRD) cihazları kullanıldı. Korozyon duyarlılığı elektrokimyasal polarizasyon teknikleri ile incelendi ve kompozitlerin korozyon direncinin, matris alaşıma göre daha fazla olduğunu belirlendi. Farklı sinterleme sürelerinde hazırlanan alüminyum metal matris kompozitler arasında ise korozyon direncinin en yüksek olduğu numunenin 700MPa basınç altında 1000oC sıcaklıkta 30 dakika sinterlenmiş C.2 numunesi olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
In the present study, corrosion resistance of in-situ Al-Cu/Al2O3 nano composites produced by conventional hot pressing method were investigated in 0,1M NaCl solution at the room temperature. Composites containing 80wt % Al and 20wt % CuO in the powder mixtures were prepared using different sintering time. Characterization studies of the composite were carried out by scanning electron microscope (SEM) and X-ray diffractometer (XRD). Electrochemical corrosion susceptibility were evaluated by polarization techniques and corrosion resistance of composites was determined higher than the corrosion resistance of matrix alloy. Among the aluminium metal matrix composites which are prepared in different sintering periods, it is seen that C.2 sample, sintered under the 700MPa pressure and 1000 oC heat , has the highest corrosion resistance.